Janusz Steinhoff: płace w górnictwie muszą być funkcją ekonomii

Janusz Steinhoff: płace w górnictwie muszą być funkcją ekonomii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli związkowcy nie zgodzą się na znaczący udział ruchomej części w górniczych płacach, to niestety będą świadkami pogarszania się kondycji finansowej spółek górniczych - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

W górnictwie mamy coraz więcej obszarów możliwych sporów. Z jednej strony kwestie związane z restrykcyjną polityką klimatyczną UE, w tym propozycje tzw. pakietu zimowego, a z drugiej postulaty podwyżek płac oraz powrotu do stanu sprzed porozumień oszczędnościowych w rodzimych spółkach węglowych…


- Ciągle powtarzam, że jeżeli chcemy myśleć o stabilnym finansowo górnictwie w dłuższej perspektywie czasowej, to musimy pamiętać o redukcji kosztów. Można to robić poprzez zmianę organizacji pracy, co pokazała chociażby kopalnia Silesia. Trzeba też wreszcie zmienić system górniczych płac.

W Polskiej Grupie Górniczej chce się powiązać wynagrodzenia z efektami, ale związkowcy krzywo na to patrzą. Podkreślają przy tym, że płace górników generalnie powinny być wyższe.


- Płace w górnictwie wcale nie są - biorąc pod uwagę uciążliwość zawodu górnika i niebezpieczeństwa wynikające z pracy na dole - nadmiernie wysokie. Te płace relatywnie, w stosunku do innych branż, spadały od wielu lat. Dlatego podzielam pogląd, że górnictwo może mieć poważny problem z pozyskiwaniem nowych pracowników.

Natomiast płaca w kopalniach musi być funkcją ekonomii, czyli inaczej mówiąc, musi być funkcją kondycji finansowej danej kopalni czy danej spółki, na przykład Polskiej Grupy Górniczej. Musi więc być część stała i część ruchoma, uzależniona od aktualnej kondycji finansowej spółki.

Trzeba wreszcie odejść od archaicznego systemu trzynastek, czternastek czy deputatów. To wszystko powinno znaleźć się w pensji górnika. To bowiem ludzi drażni, tym bardziej, że często powtarza się slogany o przywilejach górniczych. Tak, jakby inne branże nie posiadały specyficznych rozwiązań w zakresie płac.

Nie można zakładać, że będzie 95 proc. stałych składników płac. W ten sposób bowiem nie będzie się dało przeżyć w górnictwie czasów gorszej koniunktury. A nic nie wskazuje na to, by ceny węgla na przestrzeni najbliższych pięciu lat poszybowały mocno w górę. Widzimy, co dzieje się na rynku ropy oraz na rynku innych nośników energii.

Świat ogranicza zużycie tradycyjnych nośników energii, w coraz większym stopniu promowana jest energia odnawialna…


- Tak i to wszystko ma swoje reperkusje dla górnictwa. Dlatego musi ono mieścić się w realiach ekonomii. Nie można zaklinać rzeczywistości. Jeżeli poważnie myślimy o utrzymaniu miejsc pracy w górnictwie, to musimy również zreformować system górniczych wynagrodzeń.

I myśleć o tym, by redukować koszty. Oczywiście w zakresie nakładów na bezpieczeństwo pracy nie można czynić oszczędności. Natomiast trzeba mieć świadomość tego, że redukować koszty można poprzez zmianę organizacji pracy. I o tym trzeba rozmawiać.

W dalszej części wywiadu:

  • Jak należy zorganizować pracę kopalń?
  • Jak wysoka powinna być część ruchoma górniczych wynagrodzeń?
  • Czym może zaskutkować brak powiązania górniczych płac z efektywnością?
  • Czy zdołamy utrzymać miejsca pracy w górnictwie?
  • Jaki efekt może dać wprowadzenie tzw. pakietu zimowego?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Janusz Steinhoff: płace w górnictwie muszą być funkcją ekonomii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!