Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: chocholi taniec nad górnictwem

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-09-2013 09:41
Janusz Steinhoff: chocholi taniec nad górnictwem
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Górnictwo nie jest branżą, która może funkcjonować bez asystencji państwa - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Niskie ceny węgla, brak symptomów ożywienia na rynku. Co czeka w tej sytuacji polskich producentów węgla?
- Obecnie mamy bardzo trudny czas dla polskiego górnictwa, co jest także konsekwencją spowolnienia gospodarczego w świecie. Spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną, natomiast rewolucja łupkowa w USA ma wpływ na stronę podażową.

Polskie górnictwo musi być przygotowane na coraz ostrzejszą konkurencję. Polski rząd nie ma żadnych narzędzi ochrony naszego rynku węgla, funkcjonujemy bowiem na rynku unijnym.

Polskie górnictwo korzysta jeszcze z renty geograficznej. Mamy jednak bardzo trudne warunki górniczo-geologiczne, które wpływają na poziom kosztów. Tam, gdzie mamy do czynienia z trwale nierentownymi kopalniami, konieczna jest ich likwidacja, bądź bardzo głęboka restrukturyzacja.

Mam nadzieję, że czas dekoniunktury minie. Ale nie należy się spodziewać znaczących wzrostów cen węgla energetycznego. Trzeba też pamiętać o Pakiecie Klimatyczno-Energetycznym. Może on wpłynąć na obniżenie zużycia węgla kamiennego i brunatnego z uwagi na koszty emisji dwutlenku węgla. To może spowodować, że węgiel kamienny i brunatny stanie się mniej atrakcyjny.

W Polsce możemy obniżyć poziom emisji dwutlenku węgla podnosząc sprawność elektrowni. Nowoczesne elektrownie mają sprawność na poziomie powyżej 45 procent.

Walka z kosztami wybija się na pierwszy plan?

- Koszty w górnictwie trzeba redukować maksymalnie. Oczywiście w ten sposób, by nie zagroziło to kwestii bezpieczeństwa pracy górników.

Może się okazać, że za niektóre obszary wydobywcze nie ma się co zabierać, gdyż wydobycie tam byłoby nieracjonalne. Choćby tam, gdzie mamy do czynienia z nadkoncentracją zagrożeń.

Trzeba myśleć o tym, w jakiej strukturze powinno w przyszłości funkcjonować górnictwo. Należy mieć na uwadze potrzebę bliskich związków górnictwa z energetyką. Pozostawienie górnictwa z boku było błędem 8, 9 lat temu.

Przecież produktem finalnym jest energia elektryczna, a więc należy przewidywać powiązania obu branż.

Jak takie powiązanie miałoby wyglądać od strony formalnej?

- Nie będę teraz pokazywał swych koncepcji. To wszystko wymaga dogłębnych analiz i wyliczeń. To zadanie dla rządzących. Trzeba myśleć, co będzie z górnictwem w dłuższej perspektywie czasowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP