Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Piechociński, PSL: potrzebne będą spotkania wicepremiera Pawlaka z górniczymi związkami

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-01-2010 14:25
Janusz Piechociński, PSL: potrzebne będą spotkania wicepremiera Pawlaka z górniczymi związkami

Jeżeli górnicza Solidarność chce odrębnego, dwustronnego spotkania, to ja na miejscu Waldemara Pawlaka bym się nie uchylał - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Piechociński, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego

Już trzy związki zawiesiły swe uczestnictwo w obradach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Ten brak dialogu może niebawem stać się dużym problemem?
- Oczywiście, że tak. Ten problem jest zresztą szerszy, widoczne są napięcia nie tylko w przypadku sektora węglowego. Trzeba ze sobą rozmawiać, dialog jest niezbędny, bo wszczynanie sporów zbiorowych - niejako z marszu - nie byłoby niczym dobrym.

Zerwanie dialogu byłoby bardzo złe. Ze smutkiem przyznaję, że strona społeczna nie znajduje w przypadku górnictwa przestrzeni do rozmów ze stroną rządową.

A zatem po tym zawieszeniu uczestnictwa w obradach górniczego zespołu trójstronnego przez trzy związki potrzebny jest aktywny ruch ze strony Ministerstwa Gospodarki.

Górnicza Solidarność chce dwustronnego spotkania z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Czy Pańskim zdaniem wicepremier Pawlak powinien się na takie spotkanie zgodzić?

- Uważam, że tak. Dlatego, że trzeba ze sobą rozmawiać. I jeżeli górnicza Solidarność chce odrębnego, dwustronnego spotkania, to ja na miejscu Waldemara Pawlaka bym się nie uchylał.

Przy czym spotkałbym się również z przedstawicielami pozostałych związków. Tak, by nikt nie czuł się marginalizowany. Ważne, by ocalić Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników jako miejsce dialogu między rządem, pracodawcami i związkami. Zdarzenia o charakterze konfrontacyjnym byłyby czymś najgorszym.

Związki górnicze wskazują, że nie ma rzeczywistego nadzoru nad spółkami węglowymi. Czy zatem należałoby myśleć o jakichś zmianach personalnych?

- Apeluję tu o zmianę postaw. Można zmieniać wiceministrów gospodarki, ale to niczego nowego nie wniesie.

Chodzi rzeczywiście o to, by czynione ustalenia znajdowały później drogę realizacji. Trzeba pamiętać, że mamy teraz do czynienia z globalną gospodarką. Umacnianie się złotego to wzrost zapotrzebowania na węgiel z importu. W tym roku polscy producenci będą mieli naprawdę duże problemy ze sprzedażą węgla energetycznego.

Tym bardziej, że są możliwości zapewnienia sobie sprawnych dostaw węgla z zagranicy. O tym wszystkim trzeba pamiętać i rozmawiać. Od menedżerów górniczych oraz od górniczych związków oczekiwałbym dużej odpowiedzialności. Dialog jest potrzebny i o ten dialog trzeba zabiegać.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP