PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Olszowski, prezes GIPH: zgłosiliśmy swe poprawki do ustawy górniczej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
29-08-2007 12:53
Janusz Olszowski, prezes GIPH: zgłosiliśmy swe poprawki do ustawy górniczej

Uważamy, że środki funduszu likwidacji zakładu górniczego mogą być też gromadzone w postaci bonów skarbowych i obligacji emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa - mówi Janusz Olszowski, prezes GIPH

Panie prezesie, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa przesłała do prezydium i członków sejmowej Komisji Gospodarki materiał zawierający postulowane przez Izbę poprawki do projektu ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Jakie są najważniejsze postulaty GIPH-u w tym zakresie?
- Przesłaliśmy szereg istotnych poprawek. Postulujemy między innymi, by do tytułu ustawy dodać sformułowanie: "oraz o zmianie niektórych ustaw". Z tego względu, że funkcjonowanie górnictwa węgla kamiennego w okresie 2008-2015 w znaczącej mierze determinowane będzie regulacjami prawnymi zawartymi w innych ustawach, z których największe znaczenie trzeba przypisać niektórym przepisom ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach o opłatach lokalnych.

Kolejna nasza uwaga dotyczy doprecyzowania pojęcia "oznaczonej części zakładu górniczego", które jest stosowane w przepisach o likwidacji kopalń zawartych zarówno w procedowanej ustawie, jak i Prawie geologicznym i górniczym, a nie zostało ono dotychczas nigdzie zdefiniowane. W przesłanym piśmie doprecyzowaliśmy więc to pojęcie.

Ponadto zwracamy m.in. uwagę na fakt, iż obciążenie podziemnych wyrobisk górniczych podatkiem od nieruchomości nie znajduje uzasadnienia.

Wyrobiska te nie były nigdy obciążone wspomnianym podatkiem i trudno w racjonalny sposób uzasadnić potrzebę jego wprowadzenia. Przy tym trzeba pamiętać, że gminy otrzymują 60 proc. wpływów z tytułu opłat ustalanych na podstawie prawa geologicznego i górniczego. A niezależnie od tego gminom przypadają też między innymi wpływy z podatku od nieruchomości związanych działalnością gospodarczą, w tym także działalnością, która polega na wydobywaniu kopalin. Przypomnę tu, że w obecnym stanie prawnym maksymalna stawka tego podatku kształtuje się na poziomie 0,69 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Dalsze obciążenia podatkowe negatywnie odbiłyby się na sektorze.

- Dokładnie tak. Według Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wprowadzanie dalszych obciążeń podatkowych byłoby nieuzasadnione i prowadziłoby między innymi do całkowitego załamania funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego oraz wytworzenia się wysoce negatywnych skutków dla branży paliwowo-energetycznej, a co za tym idzie dla całego polskiego przemysłu. Jako Izba uważamy również, że środki funduszu likwidacji zakładu górniczego mogą być też gromadzone w postaci bonów skarbowych i obligacji emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP