PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Olszowski, prezes GIPH: wspomóc firmy z zaplecza górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-04-2016 11:52
Janusz Olszowski, prezes GIPH: wspomóc firmy z zaplecza górnictwa

Do Izby należy 79 członków, w tym 8 producentów węgla kamiennego i brunatnego oraz 71 firm i instytucji z otoczenia górnictwa - wskazuje Janusz Olszowski, prezes GIPH.

Fot. Archiwum

Sektor górnictwa węgla kamiennego to nie tylko producenci węgla, ale także firmy i instytucje działające w jego otoczeniu, w tym producenci maszyn i urządzeń górniczych, przedsiębiorstwa usługowe oraz jednostki naukowo-badawczo-projektowe - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa kojarzona jest głównie ze spółkami węglowymi. Ale górnictwo to nie tylko kopalnie, o czym między innymi mówił Pan w trakcie obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego 18 kwietnia. Problemy producentów węgla przekładają się też na coraz to większe kłopoty firm okołogórniczych...
- Do Izby należy 79 członków, w tym 8 producentów węgla kamiennego i brunatnego oraz 71 firm i instytucji z otoczenia górnictwa.

Są to producenci maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz placówki naukowo-badawcze.

Dlatego Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa zajmuje się sprawami ważnymi nie tylko dla spółek węglowych, ale w dużym zakresie walczy o interesy firm okołogórniczych. Nasze działania dotyczące producentów maszyn i urządzeń sięgają czasów, kiedy Kopex i Famur były jeszcze spółkami państwowymi.

Podczas obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przedstawił Pan prezentację dotyczącą problemów tych przedsiębiorstw i propozycje ich rozwiązań. Jakie były najważniejsze wnioski i postulaty przedstawione przez GIPH w ramach tego posiedzenia?

- Starałem się zwrócić uwagę, na to że sektor górnictwa węgla kamiennego to nie tylko producenci węgla, ale także firmy i instytucje działające w jego otoczeniu, w tym producenci maszyn i urządzeń górniczych, przedsiębiorstwa usługowe oraz jednostki naukowo-badawczo-projektowe. 

Według naszych szacunków produkcja węgla kamiennego w Polsce generuje ok. 400 tys. miejsc pracy w firmach okołogórniczych.

Dlatego też obecna, trudna sytuacja spółek węglowych zagraża tysiącom firm i instytucji kooperującym z górnictwem w całym kraju. Największy problem tych przedsiębiorstw, to oczywiście wydłużanie przez producentów węgla terminów płatności zobowiązań za dostarczone towary i usługi.

Dodatkowo sytuację pogarsza stanowisko banków, które nie chcą kredytować działalności związanej z przemysłem wydobywczym. Na koniec wystąpienia zaprezentowałem propozycję konkretnych rozwiązań, które mogłyby pomóc.

Jakie to rozwiązania?

- Nasze propozycje kierowane do Rządu RP zostały podzielone na dwa obszary, tj. działania krótko i długoterminowe.

W obszarze działań krótkoterminowych wnioskowaliśmy przede wszystkim o zagwarantowanie przez właściciela realizacji zobowiązań spółek węglowych wobec dostawców towarów i usług.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 503 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP