Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Olszowski, prezes GIPH: trzeba zmienić formułę górniczego zespołu trójstronnego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-01-2010 04:51
Janusz Olszowski, prezes GIPH: trzeba zmienić formułę górniczego zespołu trójstronnego

Podczas obrad zespołu były przepychanki słowne, obrzucanie się inwektywami, natomiast brakowało konkretów - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jak Pan skomentuje zawieszenie przez górniczą Solidarność, Sierpień 80 oraz Związek Zawodowy Górników w Polsce uczestnictwa w obradach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników?
- Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa nie jest członkiem Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników i nie wchodzi w relacje między zarządami spółek, a związkami zawodowymi.

Jako Izba zajmujemy się sprawami gospodarczymi i problemami, które są istotne dla funkcjonowania sektora węglowego. Jako osoba wytypowana z ramienia pracodawców miałem okazję ze dwa lub trzy razy uczestniczyć w obradach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Przyznam, że po tym, co tam zobaczyłem, doszedłem do wniosku, że jeżeli ten zespół ma funkcjonować w takiej formule, to chyba już lepiej, żeby wcale nie funkcjonował.

Były tam przepychanki słowne, obrzucanie się inwektywami, natomiast brakowało konkretów. Nie było dyskusji merytorycznej, tylko pyskówka.

Tak to Pana zdziwiło?

- Działając od lat w Górniczej Izbie Przemysłowo-Handlowej jestem przyzwyczajony do załatwiania konkretnych spraw. Jeżeli jest jakiś problem wymagający wprowadzenia rozwiązań systemowych, to staramy się angażować.

I to powinno być najważniejsze dla organizacji pozarządowych, a także dla związków zawodowych - chęć zrobienia czegoś konkretnego.

Trzeba na przykład zastanowić się nad tym, jakie działania podejmować, by nie dopuścić do opodatkowania wyrobisk górniczych, by ułatwić dostęp do koncesji na wydobycie, czy żeby zmienić Prawo o zamówieniach publicznych.

Jest mnóstwo istotnych dla funkcjonowania górnictwa kwestii. Ważne, by nastawiać się na działania zmierzające do załatwienia konkretnych spraw, a nie koncentrować na obrzucaniu inwektywami.

Jako Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wielokrotnie zwracaliśmy się do różnych związków zawodowych o wsparcie dla załatwienia konkretnych spraw. I tego wsparcia nie otrzymaliśmy z jednym tylko wyjątkiem, który miał miejsce przed laty, kiedy wiceministrem gospodarki był Marek Kossowski.

A zatem co dalej z górniczym zespołem trójstronnym?

- Taki Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników powinien mieć na celu wypracowanie określonych rozwiązań, a nie być areną do połajanek słownych. Inaczej, szkoda na to wszystko czasu i zachodu.

Ten zespół powinien funkcjonować, ale obrady powinny mieć merytoryczny charakter, bo inaczej niczego się nie uzyska.

Rozmowy na linii: rząd-związki-pracodawcy są niezbędne. Jednak sądzę, że należałoby zmienić formułę Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Jego uczestnicy powinni się spotykać po to, by rozmawiać o konkretnych problemach i sposobach ich przezwyciężania, a nie po to, by się obrzucać inwektywami.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP