Janusz Olszowski, prezes GIPH: dobrze, gdyby dzięki Kongresowi zmieniło się postrzeganie górnictwa

Janusz Olszowski, prezes GIPH: dobrze, gdyby dzięki Kongresowi zmieniło się postrzeganie górnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Liczę na to, że wiele osób dzięki Kongresowi zacznie inaczej postrzegać region Górnego Śląska oraz górnictwo - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czy Europejski Kongres Gospodarczy może się przyczynić do poprawy wizerunku górnictwa, które jest ulokowane głównie na Górnym Śląsku?

- Jakiś czas temu wysłuchałem wypowiedzi profesora, ekonomisty, doradcy prezydenta, który stwierdził, że podatnicy dalej dokładają do górnictwa.

Niestety jest bardzo wielu ludzi, którzy oceniając górnictwo bazują tylko i wyłącznie na stereotypach. Nie chcą sobie oni zadać trudu i zapoznać się z rzeczywistą sytuacją górnictwa oraz z rzeczywistą sytuacją Górnego Śląska. A należałoby zadać sobie trud i zobaczyć na przykład, ile górnictwo odprowadza do budżetu.

Niestety wiele osób nadal postrzega górnictwo jako branżę niepotrzebną, natrętną, do której stale trzeba dokładać.

Myślę, że ludzie z pierwszych stron gazet, którzy goszczą na Europejskim Kongresie Gospodarczym, zapoznali się z obecną sytuacją Górnego Śląska i śląskiej gospodarki.

Liczę na to, że wiele osób dzięki Kongresowi zacznie inaczej postrzegać region Górnego Śląska oraz górnictwo. Choćby dlatego ten Kongres jest bardzo cenną i potrzebną inicjatywą.

Czy dzięki Kongresowi co niektórzy spojrzą na górnictwo łaskawszym okiem?

- Nasza Izba od wielu lat walczy o to, by górnictwo było traktowane na równi z innymi branżami. Chodzi nam o to, by górnictwo było możliwie obiektywnie oceniane i by temu górnictwo dano szansę.

Dziś węgiel postrzegany jest w Unii Europejskiej jako ważny surowiec. Na górnictwo można i należy dziś spoglądać poprzez pryzmat innowacyjnych technologii.

Węgiel nie musi truć w trakcie jego spalania, natomiast węgiel może się przyczynić do unowocześnienia gospodarki, do rozwoju regionu i do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i całej Unii Europejskiej.

Myślę, że szereg osób, które były negatywnie nastawione do górnictwa zmienią swe zdanie na temat tej branży.

Były premier Jerzy Buzek w ostatnim czasie stał się - jako eurodeputowany - czołowym ambasadorem polskiego węgla w Europie.

- Jerzy Buzek zrobił wiele dobrego. Jako pierwszy zaczął mówić: „węgiel tak, ale...” Wskazał, że ważny jest rozwój nowoczesnych technologii węglowych.

Jerzy Buzek przebił się na forum unijnym ze swymi poglądami.

Warto przetwarzać węgiel i inwestować w technologie czystego spalania węgla.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Europejski Kongres Gospodarczy 2009 (EEC 2009) to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni (15-17 kwietnia) w ponad 20 panelach tematycznych weźmie udział około 3000 gości, wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu i nauki. Najświeższe informacje z Kongresu publikujemy na stronie eec2009.wnp.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Janusz Olszowski, prezes GIPH: dobrze, gdyby dzięki Kongresowi zmieniło się postrzeganie górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!