Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Lewandowski: nie można na siłę uszczęśliwiać energetyki kopalniami

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł, Jacek Ziarno)
23-02-2015 05:55 |  aktualizacja: 23-02-2015 09:27
Janusz Lewandowski: nie można na siłę uszczęśliwiać energetyki kopalniami

Od problemów Katowickiego Holdingu Węglowego, poprzez dramat Kompanii Węglowej, po zgniły kompromis w Jastrzębskiej Spółce Węglowej... To kompromisy de facto polityczne, które w sezonie wyborczym wydarła siła związków zawodowych na przekór racjom ekonomicznym - ocenia Janusz Lewandowski.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Po roku 2018 praktycznie nie będzie górnictwa węgla kamiennego w Europie, z wyjątkiem Polski - ocenia Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze w rozmowie z wnp.pl.

Jak Rada Gospodarcza przy premierze postrzega sprawy górnictwa i energetyki? Po stronie faktów mamy dziś program naprawczy dla Kompanii Węglowej i zapowiadane plany konsolidacji energetyki…
- Nie mogę się wypowiadać za całą Radę, chociaż sądzę, że jej członkowie podzielają moje przekonanie, że nie można na siłę uszczęśliwiać energetyki kopalniami. Energetyka sama jest trakcie procesu dostosowawczego. Na naszych oczach - mimo przeszkód, jakie ostatnio ilustruje egoizm Węgier - będzie się rodził europejski rynek energii.

Jeśli zaś chodzi o górnictwo: od problemów Katowickiego Holdingu Węglowego, poprzez dramat Kompanii Węglowej, po zgniły kompromis w Jastrzębskiej Spółce Węglowej... To kompromisy de facto polityczne, które w sezonie wyborczym wydarła siła związków zawodowych na przekór racjom ekonomicznym.

Jako Rada, oceniamy te porozumienia jako nazbyt płytkie, nieodpowiadające wyzwaniom przyszłości. Epoka niskich cen surowców wymusza bowiem restrukturyzację branży. Nie można myśleć, że uda nam się przeczekać ciężki okres, aż ceny dostosują się nam do kosztów. Trzeba koszty dostosować do cen. I raczej wyzbyć się iluzji co do możliwości eksportu węgla. Będą bowiem bardziej wydajni i konkurencyjni eksporterzy na rynku.

Bezrefleksyjne przejmowanie kopalń przez energetykę uznaje pan za klajstrowanie problemu. Były jednak ekonomicznie uzasadnione przypadki takich transakcji, np. w Jaworznie. Wyklucza pan taki scenariusz?

- Nie, jeśli będzie to rzeczywiście ekonomicznie uzasadnione. Dziś mamy trzy koncerny górnicze z problemami i kopalnie, które sobie radzą. Kłopot tkwi w tych trzech mocno uzwiązkowionych grupach, odciążonych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - z tych kopalń, które najbardziej rzutują na ujemne wyniki. Zobaczymy w praktyce, w jakim stopniu będzie to proces wygaszania, przenoszenia ludzi w inne miejsce, sprzedaży.

A jeśli chodzi o brak likwidacji kopalń - nie będzie kłopotów z Komisją Europejską?

- Porozumienie nie przewiduje wprost likwidacji kopalń. Możliwość obrony pomocy publicznej stwarza zawarty w nim element wygaszania trwale nierentownych szybów. Czy to przekona Komisję? Zobaczymy. Precedensy są.

KOMENTARZE (42)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP