Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jankowice zwycięzcą konkursu Bezpieczna Kopalnia 2016

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
23-02-2017 17:40
Jankowice zwycięzcą konkursu Bezpieczna Kopalnia 2016

Ruch Jaknowice

Fot. archiwum

Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. oddział KWK ROW Ruch Jankowice zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Bezpieczna Kopalnia 2016.

To już czwarty sukces z rzędu załogi tego zakładu w rankingu bezpieczeństwa pracy. Od 14 lat nie było tam ani jednego wypadku śmiertelnego, to specyficzny rekord w bezwypadkowej pracy w polskim górnictwie podziemnym.
Liderów bezpieczeństwa pracy w górnictwie oklaskiwano podczas dzisiejszej Gali Laureatów, która jest uroczystym punktem programu XXVI Szkoły Eksploatacji Podziemnej odbywającej się w Krakowie.

Na podstawie wyników uzyskanych w 2016 roku w Konkursie „Bezpieczna Kopalnia” zwyciężyli górnicy z Jankowic.

Drugie miejsce zajęła KWK Bobrek- Piekary należąca do Węglokoks Kraj Sp. z o.o. Trzecie miejsce ex aequo zajęły: ZG Siltech Sp. z o.o. i  Eko-Plus Sp. z o.o. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczył Piotr Wojtacha, w.o. prezesa WUG.

Jak wskazują w Wyższym Urzędzie Górniczym, już od 22 lat konkurs ten promuje szeroko rozumianą kulturę bezpieczeństwa pracy w górnictwie podziemnym, w którym występują największe zagrożenia dla życia i zdrowia załogi.

Kryteria oceny zakładów górniczych są bardzo rygorystyczne i niezmienne. Podstawowym wymogiem eliminacyjnym to trzy kolejne ostatnie lata bez wypadku śmiertelnego.

Natomiast o konkretnych miejscach w rankingu najbezpieczniejszych kopalń decydują wskaźniki szczegółowe, takie jak: liczba wypadków lekkich oraz kolejnych dni bez wypadku w danym roku konkursu, występujące w kopalniach zagrożenia naturalne, liczebność załogi, wielkość wydobycia.

Rozbudowane kryteria są warunkiem obiektywizmu w ocenie poszczególnych zakładów górniczych. Jeżeli jedynym miernikiem byłaby liczba wypadków, bez ich odniesienia do konkretnych zagrożeń występujących w kopalniach oraz liczebności załóg, to w konkursie zwyciężałyby tylko zakłady małe o dobrych warunkach górniczo-geologicznych.

Konkurs Bezpieczna Kopalnia jest wspólnym przedsięwzięciem Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. W. Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Pierwszy ranking kopalń w aspekcie bezpieczeństwa pracy przygotowano w 1996 r.

Załoga Jankowic na 22 przeprowadzonych edycji sześciokrotnie zajęła pierwsze miejsce. Siedmioosobowa Kapituła Konkurs Bezpieczna Kopalnia, pod przewodnictwem Wojciecha Magiery, wiceprezesa WUG, wyłoniła tegorocznych liderów w górnictwie węgla kamiennego podczas posiedzenia zorganizowanego 9 lutego br. w WUG . W kategorii górnictwa rud miedzi nagród nie przyznano.

Dzisiejszą Galę Laureatów podczas tegorocznej Szkoły Eksploatacji Podziemnej poprzedził Raport WUG o stanie bezpieczeństwa pracy w górnictwie, który zaprezentował Krzysztof Król, dyrektor Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG. Pod względem wypadkowości ubiegły rok w górnictwie węgla kamiennego był jednym z najlepszych w całym półwieczu. Kopalnie rud miedzi nie utrzymały dobrych trendów w tym zakresie.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 681 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP