Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jan Chojnacki, prezes Siltechu: nie możemy być, jak spolegliwe pieski

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
29-02-2012 12:58
Jan Chojnacki, prezes Siltechu: nie możemy być, jak spolegliwe pieski

Polska powinna przekonywać Unię, że węgiel ma ogromne znaczenie dla Polski i dla całej Unii - mówi Jan Chojnacki, prezes Siltechu.

Trzeba wskazywać na absurdalność walki z emisją dwutlenku węgla, sama Unia tu niczego nie dokona - mówi dla portalu wnp.pl Jan Chojnacki, prezes Siltechu.

Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku węgla?
- Sytuacja na rynku węgla jest obecnie dobra. Przypuszczam, że w ciągu najbliższych czterech, pięciu lat powinniśmy mieć do czynienia z pewnym ustabilizowaniem.

Teraz wszystkie spółki węglowe zarabiają i odnotowują niezłe wyniki.

Natomiast ważne, by myśleć o jutrze, a nie tylko o tym, co obecnie. Ważne, by te zyski odpowiednio zainwestować i by ich nie przejeść. Poza tym, nie ma co się ekscytować zyskami, bo są spółki, które mają do spłacenia znaczące zobowiązania. Jak się ma zaległości, to trzeba je spłacać, mając też na uwadze położenie kontrahentów, a nie tylko swoje własne.

Jak będą się kształtować ceny węgla energetycznego?

- Sądzę, że ustabilizują się w graniach stu dolarów za tonę. Oczywiście mówię tu o cenach węgla energetycznego. Natomiast prognozy wskazują, że wzrośnie zapotrzebowanie na węgiel koksowy, bowiem wzrastać ma produkcja stali w świecie.

Ile miesięcznie wydobywa Siltech?

- Wydobywamy około 20 tysięcy ton węgla miesięcznie. Od początku roku 2012 zdołaliśmy wydobyć ok. 40 tysięcy ton. Staramy się rozwijać, inwestujemy. Do roku 2023 mamy koncesję.

Naszym celem jest wydobycie rzędu 250 tys. ton na rok. Tyle węgla chcemy sprzedać w 2012 roku.

Zakładamy, że zakończymy ten rok z zyskiem netto w wysokości ok. 8 mln zł.

Był Pan 27 lutego w siedzibie Kompanii Węglowej podczas prezentacji raportu na temat rynku węgla do 2016 roku przez Międzynarodową Agencję Energii. Jakie są Pańskie odczucia?

- Ten raport nie jest dla Polski dobry. Wskazuje on, że zapotrzebowanie na węgiel w świecie będzie wzrastać, mówi się dużo o wydobyciu węgla w Chinach czy w USA. Natomiast jesteśmy w Unii Europejskiej, która mało łaskawym okiem spogląda na węgiel.

Polska powinna przekonywać Unię, że węgiel ma ogromne znaczenie dla Polski i dla całej Unii. Trzeba też wskazywać na absurdalność walki z emisją dwutlenku węgla. Sama Unia nic nie zrobi, jeżeli Chiny, Indie czy USA nie będą zwracać na emisję dwutlenku węgla żadnej uwagi.

Mamy do czynienia z obłudą i fałszem. Przykładowo Francja jest niechętna węglowi, bo sama produkuje energię elektryczną w elektrowniach atomowych.

Sytuacja Polski jest diametralnie odmienna, my w ponad 90 proc. wytwarzamy energię elektryczną z węgla.

A przykładowo Niemcy produkują dużo energii elektrycznej z węgla brunatnego, który mają u siebie. Każde państwo dba o swoje interesy. Natomiast Polska zbyt słabo zabiega o swoje, stanowisko naszego rządu jest zbyt mało stanowcze.

Nie powinniśmy być, jak te spolegliwe pieski robiące wszystko, co im się narzuci. Bo niebawem okaże się, że mamy zrujnowaną gospodarkę, a przeciętnego Polaka na bardzo niewiele stać. Oby założenia Pakietu Klimatycznego nie okazały się fatalne w skutkach dla naszej gospodarki.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP