PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jaki byłby ubytek dochodów publicznych bez górnictwa?

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
02-06-2015 05:44
Jaki byłby ubytek dochodów publicznych bez górnictwa?

Należałoby policzyć, z jakim ubytkiem dochodów publicznych mielibyśmy do czynienia, gdyby sektor górnictwa węgla kamiennego przestał istnieć.

Fot. PTWP

Wielu na górnictwie nie zostawia przysłowiowej suchej nitki, szczególnie teraz przy restrykcyjnej polityce UE w zakresie klimatu i dekarbonizacji.

Jednak Polska nie jest krajem, który opiera i mógłby oprzeć swą energetykę o energię z wiatru czy np. o atom, który jest niezwykle kosztowny, a dochodzi przecież jeszcze kwestia społecznej akceptacji. Bazujemy na węglu, którego posiadamy bogate zasoby.
Należałoby więc policzyć, z jakim ubytkiem dochodów publicznych mielibyśmy do czynienia, gdyby sektor górnictwa węgla kamiennego przestał istnieć.

Ponadto trzeba wreszcie zmienić spojrzenie na rodzime górnictwo i dostrzegać o wiele więcej niż tylko samych producentów węgla.

- Wszystkie dotychczasowe programy dotyczące górnictwa węgla kamiennego odnosiły się w zasadzie tylko do producentow węgla - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - A powinniśmy inaczej spojrzeć na sektor górnictwa. To nie tylko producenci węgla, ale również producenci maszyn i urządzeń górniczych, to firmy usługowe oraz całe zaplecze naukowo-badawcze.

Janusz Olszowski wskazuje, że - mając powyższe na uwadze - program dla branży powinien uwzględniać wszystkich, a nie tylko kopalnie.

Sytuacja producentów węgla bezpośrednio przekłada się na sytuację w otoczeniu. A chodzi przecież o setki tysięcy miejsc pracy.

Warto byłoby się też wreszcie wnikliwie przyjrzeć temu, jak górnictwo węgla kamiennego wpływa na sektor publiczny.

- Należałoby rozpocząć od przeprowadzenia analizy dotyczącej tego, jaki jest wpływ górnictwa węgla kamiennego na sektor publiczny - podkreśla prezes Olszowski. - Od wielu lat prezentowane są różne dane, mniej lub bardziej wiarygodne. Natomiast ten obraz jest mocno zakłamany. Prawda jest taka, że to górnictwo wspiera budżet państwa, a nie na odwrót. Potrzebna byłaby analiza makroekonomiczna całego sektora, biorąca pod uwagę nie tylko producentów węgla, z uwzględnieniem przepływów pieniężnych. Należy przeprowadzić analizy i wyliczyć, jaki byłby ubytek dochodów publicznych, jeżeli sektor górnictwa węgla kamiennego przestałby istnieć - zaznacza Janusz Olszowski.

I dodaje, że nowy program dla górnictwa powinien też zawierać analizę otoczenia prawnego.

Wiadomo, że górnictwo funkcjonuje w oparciu o prawo dotyczące ochrony środowiska, prawo górniczo-geologiczne, prawo podatkowe i prawo pracy. Te systemy bezpośrednio wpływają na sytuację w górnictwie i na kondycję ekonomiczną sektora węglowego.

- Nie wolno zapominać, że górnictwo pozostaje niezwykle ważnym pracodawcą i płatnikiem podatków - podkreśla prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Stąd do problemów sektora węglowego należy podchodzić z należytą powagą. Oddziałuje on bowiem na całą gospodarkę.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP