Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jaka przyszłość górnictwa w Polsce?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-11-2017 00:02 |  aktualizacja: 25-11-2017 22:47
Jaka przyszłość górnictwa w Polsce?

Restrukturyzacja górnictwa to niezwykle trudne zadanie. Zagrożeń bowiem nie brakuje, choć otwierają się również nowe szanse.

Fot. Shutterstock.com

Koniunktura na rynku węgla sprzyja procesowi restrukturyzacji polskiego górnictwa. Producenci surowca stopniowo poprawiają swoje wyniki. Natomiast polskie firmy produkujące maszyny i urządzenia oraz świadczące usługi na rzecz szeroko rozumianego przemysłu wydobywczego są doceniane na wielu rynkach. Ważna jest także problematyka rekultywacji i rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

 • Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że jednym z priorytetów resortu, którym kieruje, było w ciągu pierwszych dwóch lat przeprowadzenie efektywnej restrukturyzacji górnictwa.
 • Powszechna opinia jest taka, że rząd doskonale sprawdził się w roli strażaka - zdołano bowiem powołać Polską Grupę Górniczą w miejsce Kompanii Węglowej. Uratowano także Katowicki Holding Węglowy, dołączając jego kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej. Na prostą wyszła również Jastrzębska Spółka Węglowa produkująca głównie węgiel koksowy na potrzeby przemysłu stalowego.
 • W resorcie energii wskazują, że polska energetyka jest i będzie w najbliższych latach oparta na węglu, a nowoczesne i zreformowane górnictwo może być prężnie działającą gałęzią gospodarki i przyczyniać się do wzrostu gospodarczego.
 • O szansach i zagrożeniach stojących przed rodzimym górnictwem będziemy rozmawiać w poniedziałek, 27 listopada, w Katowicach podczas Konferencji Górnictwo organizowanej przez Grupę PTWP.

Rok 2017 jest całkiem dobry dla polskiego górnictwa. Zacznijmy zatem od przypomnienia najważniejszych danych.

Ogółem przychody ze sprzedaży węgla po trzech kwartałach 2017 roku wyniosły 15,2 mld zł i były wyższe od ubiegłorocznych o ponad 22 proc. Prawie 38 proc. tej wartości stanowiły przychody ze sprzedaży węgla koksowego. Wynik finansowy netto górnictwa po 9 miesiącach br. wyniósł 1,66 mld zł zysku. Jak wskazuje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, to najlepszy wynik finansowy na przestrzeni ostatnich lat.

Dane całkiem obiecujące

Do końca września tego roku kopalnie w Polsce zdołały wydobyć łącznie 48,9 mln ton węgla. W produkcji odnotowano zatem spadek o 6 proc. w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego (stąd obecnie jednym z priorytetów rodzimych spółek węglowych są inwestycje, które umożliwią ustabilizowanie wydobycia w kolejnych latach).

Za 9 miesięcy 2016 roku produkcja wyniosła 51,95 mln ton. Prawie 39,4 mln ton tej wielkości stanowił węgiel energetyczny, pozostała wielkość przypadła na węgiel koksowy.

W pierwszych trzech kwartałach spółki węglowe sprzedały 49,3 miliona ton węgla, a zatem sprzedaż przewyższyła produkcję o 400 tys. ton. Tradycyjnie największym odbiorcą była energetyka zawodowa, która zakupiła 23,3 mln ton węgla, choć tu odnotowano spadek sprzedaży węgla prawie o 1,1 mln ton. O niemal 45,8 proc. wzrosła natomiast sprzedaż do energetyki przemysłowej i wyniosła 1,6 mln ton.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (194)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 681 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP