Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jaka będzie ta Nowa Kompania Węglowa?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-01-2015 11:09 |  aktualizacja: 23-01-2015 12:25
Jaka będzie ta Nowa Kompania Węglowa?

Jaka będzie ta nowa Kompania Węglowa? To będzie uzależnione od wielu czynników - między innymi od tego, jak będzie przebiegać restrukturyzacja kopalń w Nowej Kompanii Węglowej, czy też od poziomu cen węgla na rynku światowym

Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Niebawem po obecnej Kompanii Węglowej pozostaną tylko wspomnienia, gdyż kopalnie z niej przejdą do tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Znajdą się w niej najpierw cztery kopalnie rybnickie.

Tworzona właśnie spółka celowa Węglokoksu ma w pierwszej kolejności przejąć kopalnie: Marcel, Rydułtowy-Anna, Jankowice i Chwałowice. Na początku lutego powinien zostać rozstrzygnięty konkurs na czterech członków zarządu spółki celowej.
Węglokoks zamierza możliwie jak najszybciej podpisać umowę przedwstępną, żeby już w lutym zrealizować przedpłatę gotówkową.

Powtórzmy: Węglokoks ma już środki w KW; jego udział w programie obligacyjnym Kompanii wynosi 500 mln zł, a przedpłaty na eksport węgla to 330 mln zł. Transakcja zostanie więc uzupełniona o kompensatę długów.

Sama Kompania Węglowa działa obecnie pod dwuosobowym zarządem. 19 stycznia do rady Nadzorczej Kompanii Węglowej wpłynęły rezygnacje czterech członków zarządu spółki. Nowi mają zostać wyłonieni w konkursie.

Liczba członków zarządu zostanie zmniejszona z sześciu do pięciu - zlikwidowane bowiem zostanie stanowisko wiceprezesa ds. restrukturyzacji i rozwoju. Nowych członków zarządu KW poznamy zapewne 9 lutego br.

Na stanowisku pozostał wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Michał Sobel. Spółką nadal będzie zarządzał obecny prezes Krzysztof Sędzikowski.

- Moim zadaniem jest zbudowanie trwale rentownej firmy górniczej - zaznacza prezes KW Krzysztof Sędzikowski. - Obecnie kluczowa jest poprawa efektywności i wyników finansowych. Sądzę, że będziemy w stanie przekonać inwestorów, by weszli do tej nowej spółki, czyli do Nowej Kompanii Węglowej.

Zakłada się, że w drugim etapie do spółki dołączą spółki z sektora energetycznego. W tzw. Nowej Kompanii Węglowej spółki energetyczne oraz Węglokoks mają mieć po ok. 50 proc. udziałów.

Jaka będzie ta nowa Kompania Węglowa? To będzie uzależnione od wielu czynników - między innymi od tego, jak będzie przebiegać restrukturyzacja kopalń w Nowej Kompanii Węglowej (chodzi między innymi o wynegocjowanie nowych układów zbiorowych pracy; o zmiany organizacyjne, o doinwestowanie kopalń), czy też od poziomu cen węgla na rynku światowym.

Byłoby fatalnie, gdyby ceny surowca jeszcze spadły. Zdają sobie z tego sprawę w Węglokoksie. Przejęte niebawem przez tę spólkę kopalnie od KW będą mogły mogą uzyskać rentowność do końca tego roku, pod warunkiem, że ceny węgla nie zaczną dalej spadać. Niestety uwarunkowania w skali makro będą miały przemożny wpływ na przebieg procesu restrukturyzacji kompanijnych kopalń.

KOMENTARZE (105)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP