Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak zarząd KW podejdzie do sprawy zatrudniania firm zewnętrznych?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-03-2016 06:14
Jak zarząd KW podejdzie do sprawy zatrudniania firm zewnętrznych?
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Poważnym problemem, zdaniem audytorów, którzy przeprowadzili audyt w Kompanii Węglowej jest m.in. znaczący wzrost usług obcych wykonywanych w kopalniach.

Co zlecać firmom obcym?

Zarząd Kompanii Węglowej otrzymał raport po przeprowadzonym w spółce audycie. Teraz ma się z nim zapoznać, by potem móc podjąć odpowiednie decyzje.

Zdaniem komisji, systemem zleconym należy wykonywać tylko specjalistyczny zakres robót, natomiast roboty typowo górnicze powinny być powierzane pracownikom własnym lub alokowanym z kopalń o nadmiernym zatrudnieniu. 

Audyt wskazał, że poważnym obciążeniem dla Kompanii Węglowej były w ostatnich latach usługi doradcze, które w latach 2011-2015 pochłonęły ok. 45 mln zł. Komisja wnosi o weryfikację firm obcych pod względem przydatności i kosztów zamówień. 

Na kwestię zatrudniania firm zewnętrznych zwracają od dłuższego czasu przedstawiciele górniczych związków zawodowych.

- Obecnymi załogami kopalnie nie są w stanie realizować nałożonych na nie zadań - zaznaczył w wywiadzie dla wnp.pl z 26 stycznia tego roku Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80. - Tak właśnie uważam. Jest za mało ludzi, a w miejsce brakujących górników wprowadzane są firmy zewnętrzne. W mojej opinii jest to świadoma i celowa robota, która ma wprowadzić do górnictwa dziesiątki spółek kolesi, które będą zarabiać na tym kokosy, a górnictwo będzie dalej tonąć. Już teraz kopalnie są oblepione spółkami z układu, które należą do znajomych lub ludzi wywodzących się, bądź też powiązanych z establishmentem górniczym, zarabiając na tym dziesiątki milionów złotych. Uważam, że takiego bajzlu, jeśli chodzi o spółki z układu nie było za najgorszych czasów. Przede wszystkim nie chciałbym, żeby kolejny raz te rzeczy wyszły na światło dzienne dopiero wtedy, kiedy dojdzie do kolejnej tragedii, jak miało to miejsce w Halembie przy okazji spółki MARD. Dopiero kiedy zginęli ludzie, okazało się, że przetargi były ustawiane, a w spółkach, które je wygrywały panowały niewolnicze stosunki pracy. Dziś jest podobnie. Kompania płaci firmom zewnętrznym, które nie płacą swoim pracownikom. Siłami własnymi kopalń robione są rzeczy, które powinny wykonywać firmy zewnętrzne, za co mają płacone. I jeśli nie powstrzymamy tego procederu, to górnictwo będzie bez szans. Trzeba odblokować przyjęcia nowych pracowników do kopalń. Trzeba ograniczyć udział firm zewnętrznych do niezbędnego minimum i przyjąć zasadę, że górnik zatrudniony na dole - bez względu na to, czy podlega kopalni czy firmie obcej - wynagradzany jest na tych samych warunkach. A zatem potrzebny jest jednolity układ zbiorowy dla wszystkich zatrudnionych w górnictwie - podkreślił wówczas Bogusław Ziętek. 

KOMENTARZE (38)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP