Jak reformować górnictwo w niezwykle trudnych realiach?

Jak reformować górnictwo w niezwykle trudnych realiach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rodzimy sektor węglowy boryka się z ogromnymi problemami. Sytuacja na międzynarodowym rynku węgla, w tym nadpodaż surowca i jego niskie ceny, mocno utrudnia proces naprawy polskiego górnictwa. Jak sobie z tym poradzić, będą zastanawiać się przedstawiciele rządu, spółek węglowych i eksperci podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapowiadają się ważne debaty. Rejestracja na Kongres trwa jeszcze tylko do 15 kwietnia.

Kongres odbędzie się w niedawno oddanym do użytku Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Sesje poświęcone problemom górnictwa odbędą się w środę 22 kwietnia 2015 roku.

I tak w godzinach: 11.30-13.00 w sali wielofunkcyjnej 1 odbędzie się sesja zatytułowana "Górnictwo. Strategia dla polskiego węgla". W trakcie tej sesji zostaną m.in. omówione kwestie dotyczące restrukturyzacji sektora węgla kamiennego w Polsce.

- Obecna trudna sytuacja rynkowa zmusiła nas do weryfikacji założeń na 2015 rok - przyznaje Zbigniew Stopa, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka. - Miniony kwartał tego roku był pierwszym okresem, w którym widoczny był wpływ obecnej sytuacji rynkowej na działalność Bogdanki. Nasza produkcja po raz pierwszy od wielu lat nie zależała od posiadanych mocy produkcyjnych, ale możliwości uplasowania węgla na rynku - zaznacza Zbigniew Stopa.

Prezes Bogdanki wskazuje, że spółka podtrzymuje deklaracje dotyczące sprzedaży 9,3-9,5 mln ton węgla w tym roku.

- Kontynuujemy prace nad aktualizacją strategii, której celem jest przygotowanie spółki do działania w warunkach dramatycznie zmieniającego się pod wpływem czynników zewnętrznych i coraz bardziej konkurencyjnego rynku - mówi prezes Stopa. - Naszym priorytetem w tej chwili jest dostosowanie działalności i wydobycia do obecnych możliwości sprzedaży, poprzez optymalizację struktury i poziomu wydobycia, a także dalszą redukcję kosztów działalności i obniżenie nakładów inwestycyjnych. Celem długofalowym prowadzonych działań jest stworzenie warunków utrzymania niskiego poziomu kosztów wydobycia w długim horyzoncie czasowym. Prowadzimy również działania mające na celu poszerzenie spektrum odbiorców spółki - podkreśla szef Bogdanki.

Także te problemy, o których wspomina prezes LW Bogdanka, będą omawiane w trakcie sesji "Górnictwo. Strategia dla polskiego węgla".

Będzie mowa między innymi o wyzwaniach związanych z nadprodukcją oraz poziomem zatrudnienia. Wiadomo, że konkurencja na rodzimym rynku węgla się zaostrza i wszystko wskazuje na to, że ten proces będzie przybierał na sile.

Ponadto omówiona zostanie problematyka naprawy sektora węglowego w kontekście społecznym, z uwzględnieniem realiów rynku pracy na Śląsku. Od dawna przedstawiciele górnictwa i nie tylko oni - wskazują, że jest alternatywa dla węgla wydobywanego w śląskich kopalniach w postaci importu surowca z zagranicy, natomiast nie ma realnej i szybkiej do wdrożenia alternatywy dla miejsc pracy w kopalniach oraz w otoczeniu górnictwa.

Jedną z istotnych kwestii jest m.in. ta, dotycząca miejsc pracy dla ludzi młodych, w tym absolwentów szkół górniczych.

- Uważam, że trzeba zatrudniać młodych ludzi - zaznaczył w niedawnym wywiadzie dla portalu wnp.pl Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - Natomiast osoby mające uprawnienia emerytalne powinny z nich korzystać. Przed laty dano gwarancję pracy wszystkim, a przecież można było ją dać na przykład najlepszym absolwentom. Nie wyobrażam sobie jednak, byśmy nie zatrudniali młodych ludzi po szkołach górniczych. Natomiast to, w jakiej skali, jest jeszcze przedmiotem analiz.

W trakcie tej sesji będzie także mowa o miejscu i roli węgla w polskiej i europejskiej polityce energetycznej. Temat ten jest coraz to bardziej aktualny, zważywszy na restrykcyjną politykę klimatyczną konsekwentnie realizowaną przez Unię Europejską.

- Obecnie polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie sprzyja węglowi jako paliwu - ocenia Zygmunt Łukaszczyk, prezes KHW i szef Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal. - Nie sprzyja nie tylko węglowi kamiennemu, ale również i brunatnemu. Dziś sporo mówi się o tzw. czystej energii, pomijając przy tym węgiel. A przecież ta energia, produkowana właśnie z węgla, może być czysta. Węgiel wcale nie musi być "brudnym paliwem". Chodzi tu o technologię- podkreśla Zygmunt Łukaszczyk.



W sesji mają uczestniczyć: Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego; Zygmunt Łukaszczyk, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego i prezes Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal; Janusz Olszowski, prezes, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej; Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej; Zbigniew Stopa, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka; Zbyszek Zaborowski, poseł na Sejm.

Także w środę 22 kwietnia 2015 roku, w godzinach 13.30-15.00, w sali wielofunkcyjnej 1 odbędzie się sesja zatytułowana "Górnictwo. Rentowna kopalnia".

W jej trakcie będzie m.in. mowa o tym, czy w Polsce możliwe jest opłacalne wydobycie węgla kamiennego i co trzeba zrobić, by rentownie wydobywać węgiel.

Zostanie także omówiony temat inwestycji służących podniesieniu wydajności kopalń oraz problematyka tzw. modelowej kopalni.
Poza tym podjęta zostanie m.in. problematyka czystych technologii wykorzystania węgla i szans dla sektora, jakie może stwarzać ich wdrożenie.

W środowisku górniczym zgodnie wskazują, że kopalnie budowane według nowego modelu mają szanse na rentowne funkcjonowanie. Inwestorzy chcący u nas wybudować nowe kopalnie wiedzą, że będzie rynek zbytu na węgiel. Ale na węgiel tanio wydobyty. Właśnie kopalnie o nowym, prostszym modelu umożliwią konkurencyjną produkcję surowca.

Przykładowo Kopex zamierza wybudować kopalnię. Ma ona zostać wybudowana na terenie trzech gmin: Przeciszowa, Polanki Wielkiej i Oświęcimia na obszarze koncesyjnym Oświęcim-Polanka 1.

Szacowana głębokość eksploatacji to 250-650m. Urobek będzie wydobywany upadowymi.

Okres eksploatacji szacowany jest na około trzydzieści lat. Przygotowaniami i budową kopalni zajmie się należąca do Kopex SA spółka Kopex-Ex-Coal. Kopex chce drążyć upadowe maszynami typu TBM - Tunneling Boring Machines. Nowa kopalnia ma być dla Kopeksu intratnym biznesem, a także swoistą wizytówką.

Udział w dyskusji w trakcie sesji "Górnictwo. Rentowna kopalnia" zapowiedzieli: Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famuru SA; Michal Heřman, prezes zarządu PG Silesia; Zygmunt Łukaszczyk, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego i prezes Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal; Piotr Mocny, senior expert, A.T. Kearney; Jerzy Podsiadło, prezes zarządu, Węglokoksu SA; Heinz Schernikau, CEO, HMS Bergbau AG; Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej SA; Zbigniew Stopa, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka SA; Marek Uszko, prezes zarządu, dyrektor naczelny spółki Kopex-Ex-Coal Sp. z o.o.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obydwu sesjach poświęconych najważniejszym problemom górnictwa.

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!