Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak KHW radzi sobie z majątkiem nieprodukcyjnym

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-02-2014 10:33
Jak KHW radzi sobie z majątkiem nieprodukcyjnym
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Restrukturyzacja majątkowa KHW pozwoliła zredukować dotychczasowy obszar działalności o około 820 ha - dowiedział się portal wnp.pl.

Zasięg działalności Katowickiego Holdingu Węglowego SA obejmuje obecnie obszar ponad 820 ha gruntów w obrębie kilku miast aglomeracji śląskiej.
Prowadzone od 1993 roku procesy restrukturyzacji górnictwa, z uwagi na ich wymiar ekonomiczny i społeczny, oddziałują bezpośrednio na funkcjonowanie gmin górniczych, a realizowane zmiany organizacyjno-majątkowe tej branży mają bezpośredni wpływ na zmiany urbanistyczne dotychczasowych terenów przemysłowych.

Katowicka Grupa Kapitałowa skupiała w swoich strukturach 11 kopalń, z czego 9 wchodziło w skład Katowickiego Holdingu Węglowego SA.

Obecnie Katowicka Grupa Kapitałowa składa się z 5 czynnych kopalń.

Zmiana liczby zakładów skutkuje uwalnianiem obszarów górniczych z działalności produkcyjnej, stwarzając szansę na ich ponowne gospodarcze wykorzystanie i przeobrażenie, zgodnie z potrzebami rozwojowymi gmin górniczych.

Restrukturyzacja majątkowa KHW pozwoliła zredukować dotychczasowy obszar działalności o około 820 ha (stan wyjściowy 1704 ha) i zagospodarować, głównie w drodze zbycia, grunty niezabudowane, a także obiekty socjalno-bytowe obejmujące między innymi ośrodki wczasowe, domy górnika, szkoły, przedszkola, internaty, przychodnie zdrowia, domy kultury, budynki mieszkalne i inne tego typu nieruchomości.

Dla zobrazowania skali przeprowadzonych zmian w zakresie posiadanej substancji mieszkaniowej warto zaznaczyć, że w 1993 roku Katowicki Holding Węglowy SA dysponował 2025 budynkami mieszkalnymi, w których znajdowało się ok. 29 000 mieszkań.

Nieruchomości o tym przeznaczeniu o uregulowanym stanie prawnym wniesiono aportem do 11 spółek mieszkaniowych, których właścicielem jest KHW SA lub przekazano na rzecz gminy Katowice i spółdzielni mieszkaniowej zgodnie z ustawą z dnia 12 października 1994 roku o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. z 1994r. Nr 119, poz. 567 z późn. zm.).

W wyniku restrukturyzacji wyżej wymienionych zasobów na stanie majątkowym KHW SA pozostaje obecnie 572 budynków tj. ok. 6200 mieszkań.

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 15 grudnia 2000 roku o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz. U. z 2001 r . Nr 4, poz. 24 z późn. zm.) w przypadku przeznaczenia ich do sprzedaży, najemcom przysługuje pierwszeństwo w ich nabyciu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP