Jacek Srokowski, wiceprezes spółki JSW Innowacje: usprawnić procesy w kopalniach

Jacek Srokowski, wiceprezes spółki JSW Innowacje: usprawnić procesy w kopalniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jastrzębska Spółka Węglowa ma ambicje zostać liderem nowoczesnych rozwiązań, wyznaczającym kierunki rozwoju polskiego górnictwa. Wdrażaniem rozwiązań innowacyjnych zajmuje się spółka JSW Innowacje. Technologie najnowszej generacji, które mogą być wdrożone w Grupie JSW, mają poprawić efektywność produkcji i jakość, obniżyć koszty, a przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pracy górników. Plany zakładają m.in. przetestowanie możliwości zastosowania Samodzielnej Obudowy Kotwiowej w kopalniach jastrzębskiej spółki. O tym wszystkim portal WNP.PL rozmawia z Jackiem Srokowskim, wiceprezesem spółki JSW Innowacje.

  • - Liczymy, że poprawi się bezpieczeństwo pracy w kopalniach, a ponadto zwiększy się efektywność - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje, odnosząc się m.in. do kwestii projektu zastosowania obudowy kotwiowej w kopalniach JSW.
  • Srokowski omawia również projekt „Inteligentnej kopalni”. Generalnie rzecz biorąc, ma on pozwolić na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w obszarze systemów organizacji, produkcji, logistyki i transportu, a także zarządzania i monitoringu.

Innowacyjne technologie mają poprawić efektywność. Bez rozwiązań innowacyjnych, pozwalających na sięganie po coraz głębsze pokłady węgla, byłoby coraz trudniej utrzymać efektywność na pożądanym poziomie. Spółka JSW Innowacje, realizując poszczególne projekty, wsłuchuje się w głos pracowników pracujących pod ziemią, którzy często wskazują na potrzebę zastosowania różnych innowacyjnych rozwiązań.

Czytaj także: Jastrzębska Spółka Węglowa będzie testować obudowę kotwiową

Nowe technologie będą przydatne w każdym momencie wydobycia: od momentu projektowania poprzez eksploatację i transport urobku na powierzchnię.

Wiceprezes Jacek Srokowski wskazuje m.in. na potrzebę realizacji projektu dotyczącego techniki Samodzielnej Obudowy Kotwiowej.

Polega ona na umieszczeniu kotwi w otworach wiertniczych wykonanych w stropie i ociosach wyrobiska. Głowica kotwi rozparta jest w otworze, natomiast końcowa jej część podtrzymuje zewnętrzną warstwę skalną.

Zostanie zatem opracowana i przetestowana w warunkach występujących w kopalniach metanowych JSW technologia prowadzenia robót górniczych z wykorzystaniem samodzielnej obudowy kotwiowej (SOK). Zbadanych zostanie wiele aspektów technologicznych SOK, w tym m.in. roboty przygotowawcze w zakresie drążenia chodników, urabianie mechaniczne, załadunek i transport urobku, spełniającego kryteria i wymagania stawiane poszczególnym typom wyrobisk.  

Zobacz również: JSW: kolejki podwieszane mają swoje oświetlenie
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jacek Srokowski, wiceprezes spółki JSW Innowacje: usprawnić procesy w kopalniach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!