PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jacek Nowak, wiceprezes KW: w kierunku stabilizacji dostaw

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
12-08-2013 09:23
Jacek Nowak, wiceprezes KW: w kierunku stabilizacji dostaw
Fot. (mat. pras. KW)

Kontrakty długoterminowe na kolejne lata będą dla nas niezmiernie istotne - mówi portalowi wnp.pl Jacek Nowak, wiceprezes Kompanii Węglowej ds. ekonomiki i finansów.

Jak przedstawiają się wyniki Kompanii Węglowej?
- Wyniki Kompanii Węglowej nie odbiegają znacząco od prognoz. To, co nas dotyka w największym stopniu, to niski poziom cen węgla energetycznego.

Ważna z naszego punktu widzenia będzie stabilizacja dostaw. Stąd istotna będzie między innymi nasza współpraca z PGE w ramach dostaw węgla do bloku w Opolu zainicjowana podpisaniem listu intencyjnego.

Co z projektem budowy elektrowni Czeczott o mocy 1000 megawatów w Woli?

- Zainteresowanie tym projektem wyraziły Mitsui & Co. z Japonii, Samsung C&T Corporation z Korei oraz Sepco Electric Power Construction Corporation z Chin.

Spółka celowa dla realizacji tego przedsięwzięcia ma szansę powstać w tym roku.

Tego typu projekty mają rację bytu, jeśli weźmiemy pod uwagę przewidywany deficyt energii elektrycznej w kraju w kolejnych latach. Dzięki zaangażowaniu się Kompanii Węglowej w sektor energetyczny wartość spółki ulegnie zwiększeniu.

Cieszy nas też perspektywa współpracy z PGE w Opolu - jeżeli jest taki klient i taki potencjał, to dobrze byłoby go wykorzystać.

Z pozycji członka zarządu dużej spółki węglowej grzechem byłoby nie przystąpić do takiego zadania. Możliwość dostaw węgla do Opola, a jest w tej sprawie podpisany list intencyjny, świadczy o tym, że w polityce państwa energetyka węglowa ma strategiczne miejsce. Sprzyja to stabilności w sektorze wydobycia węgla kamiennego.

Jak przedstawia się kwestia negocjacji z bankami w sprawie finansowania długoterminowego?

- Wiadomo, że okresie wakacyjnym w sektorze bankowym decyzje nie zapadają. Stąd liczymy, że w październiku ustalimy tę kwestię.

Do tej pory rozmowy z bankami układały się nam pozytywnie. Pokazujemy, że polityka Kompanii opiera się na energetyce, nie zaniechaliśmy starań na rzecz budowy własnej elektrowni, nie zaniechaliśmy inwestycji - to dla banków pozytywne sygnały.

Co z płynnością?

- W kwestii płynności nic w trakcie ostatnich miesięcy się nie zmieniło. Mamy faktoring odwrócony. Znajomość tego rozwiązania przez naszych kontrahentów spowodowała, że większość z nich skorzystała z usługi faktoringu.

A zatem to rozwiązanie się sprawdziło. Oczywiście cały czas jesteśmy w kontakcie z dostawcami. Po wydłużeniu terminów płatności do 120 dni zaoferowaliśmy mechanizm utrzymujący płynność naszych dostawców. I dało to dobre efekty.

Kontrakty długoterminowe na odbiór węgla będą kluczowe dla KW?

- Rzeczywiście, kontrakty długoterminowe na kolejne lata będą dla nas niezmiernie istotne. Na tej kwestii będziemy się koncentrować.

Chcielibyśmy też zwiększyć efektywność kosztową. Zamierzamy położyć nacisk na to, by to właśnie obszar kosztów był dla nas najistotniejszy.

Liczymy, że rok 2013 uda się nam zakończyć z wynikiem dodatnim. Wynik zero plus byłby pozytywnym sygnałem w obecnej, trudnej sytuacji rynkowej.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP