Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jacek Korski o zapaści KW oraz barierach na drodze naprawy górnictwa

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Jerzy Dudała)
12-11-2015 06:20 |  aktualizacja: 13-11-2015 10:24
Jacek Korski o zapaści KW oraz barierach na drodze naprawy górnictwa

Jestem pesymistą, ale dla wszystkich chyba jest dziś oczywiste, że Kompania Węglowa w takiej formule przekroczyła już swoją "smugę cienia".

Kiedy przewraca się słoń, to giną także przygniecione jego masą drobne stworzenia i choćby dlatego chyba nikt nie chce upadłości KW - mówi dla portalu wnp.pl Jacek Korski, były wiceprezes Kompanii Węglowej i były koordynator prac jej zarządu.

Co nowy rząd powinien w pierwszej kolejności zrobić w górnictwie?
- Dziś potrzebujemy rzetelnej oceny stanu polskiego górnictwa węgla kamiennego w każdym jego aspekcie.

Potrzebujemy analizy prawnych możliwości działań wobec górnictwa i - ewentualnie - takich zmian regulacji prawnych, które umożliwią dobrą restrukturyzację polskiego górnictwa węglowego.

Brak konsekwentnej polityki energetycznej powoduje, że nikt chyba nie jest w stanie określić ile i jakiego węgla Polska będzie potrzebować w przyszłości bliższej i dalszej.

Obawiam się, że nowy rząd będzie musiał zacząć od takich właśnie działań, bo możliwości cudownego uzdrowienia wydają mi się bardzo ograniczone.

Co dalej z Kompanią Węglową?

- Niestety jestem pesymistą, ale dla wszystkich chyba jest dziś oczywiste, że Kompania Węglowa w takiej formule przekroczyła już swoją "smugę cienia".

Wiemy o tym co najmniej dwa lata, ale nadal mówi się o obronie KW. Należy, moim zdaniem, zadać pytanie: o co powinniśmy walczyć? Może w trosce o bezpieczeństwo energetyczne Polski walczyć utrzymanie efektywnego ekonomicznie, bezpiecznego i zgodnego z realnymi potrzebami wydobycia węgla kamiennego? Niekoniecznie jednak dzisiejszego wydobycia.

Ale to oznacza, że nie utrzymamy wszystkich istniejących kopalń i wszystkich miejsc pracy. A tak w istocie - powinniśmy pytać nie o dziś, ale o jutro polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Źle, moim zdaniem, zdefiniowano problem - walka o trwanie Kompanii Węglowej odwróciła uwagę od problemów branży jako całości.

Warto dodać, że - nawet jak konieczne będzie zwalnianie ludzi - to nie wolno jeszcze dodatkowo odzierać ich z godności.

A dziś już to się dzieje. Tyle się mówi o przywilejach w górnictwie, które są niby przyczyną wszelkiego zła.

Zapomina się, że te rzekome przywileje są elementem systemu wynagrodzeń i wszystkie one tkwią w przeciętnej płacy w firmie. No, ale największą chęć uzdrawiania górnictwa i cudowne recepty, mają ci, którzy nic o górnictwie i warunkach jego funkcjonowania nie wiedzą! Ostatnie dwa lata są tego bolesnym przykładem.

Często można usłyszeć, że naprawa Kompanii Węglowej powinna się zacząć od jej kontrolowanej upadłości? Czy to dobry pomysł, czym mógłby zaskutkować, jakie byłyby jego plusy, a jakie minusy?

KOMENTARZE (73)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP