PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Zagórowski: JSW obniża koszty, chce zamknąć rok zyskiem

Autor: wnp.pl
10-08-2013 09:21 |  aktualizacja: 10-08-2013 09:25
J. Zagórowski: JSW obniża koszty, chce zamknąć rok zyskiem
Fot. PTWP

Jastrzębska Spółka Węglowa w drugim kwartale 2013 roku wypracowała 27,5 mln zł zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 1 932,9 mln zł. Wynik EBITDA wyniósł 351,1 mln zł. Wpływ na wynik spółki miał spadek wolumenów sprzedaży węgla i koksu. - Mamy ambitny cel, aby przy niższych kosztach działania i mimo prawdopodobnego utrzymania się w drugim półroczu niskich cen węgla i koksu, nie zamknąć stratą całego 2013 roku - mówi prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Wynik został osiągnięty w warunkach niskiego poziomu cen węgla i koksu i pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej. Dodatkowo w drugim kwartale podpisano porozumienie ze stroną społeczną o wypłacie nagrody pieniężnej pracownikom JSW SA w kwocie 90,5 mln zł z tytułu wypracowanego zysku za 2012 rok. To wpłynęło na pogorszenie wyniku.
– W drugim kwartale kontynuowaliśmy działania dostosowujące spółkę do trudnych warunków zewnętrznych. Brak przesłanek do ożywienia gospodarki europejskiej w drugim półroczu, zwłaszcza w sektorze stalowym, powoduje, że szczególnie dokładnie przyglądamy się naszym kosztom i dostosowujemy je do niższych przychodów – mówi Jarosław Zagórowski, prezes JSW S.A. – Pracujemy nad zwiększeniem efektywności. Mamy ambitny cel, aby przy niższych kosztach działania i mimo prawdopodobnego utrzymania się w drugim półroczu niskich cen węgla i koksu, nie zamknąć stratą całego 2013 roku.

Spółka konsekwentnie realizuje kolejne etapy programu efektywnościowego. Jednym z efektów prowadzonych działań jest optymalizacja zużycia materiałów oraz świadczeń na rzecz pracowników. Dzięki uelastycznieniu polityki rozwojowej spółka jest też w stanie dostosowywać wydatki inwestycyjne do bieżącej sytuacji rynkowej. Działania te, połączone z dalszą redukcją kosztów we wszystkich obszarach Grupy JSW, mają pozwolić zminimalizować negatywny wpływ sytuacji rynkowej w drugiej połowie bieżącego roku.

Produkcja węgla w Grupie w drugim kwartale 2013 roku wyniosła 3317,4 tys. ton. To o 5,9% mniej niż w poprzednim kwartale. W całym pierwszym półroczu 2013 produkcja węgla była o 0,7 % niższa niż w pierwszym półroczu 2012 roku. W drugim kwartale br. o ponad 280 tys. ton zmniejszyły się zapasy węgla w porównaniu do pierwszego kwartału.

W wyniku utrzymującego się spowolnienia gospodarczego w pierwszej połowie 2013 na rynkach węgla, koksu i stali notowano kolejne spadki cen. Chociaż cena kontraktowa benchmark australijskiego węgla koksowego hard premium w 2Q 2013 wzrosła o 7 USD/t czyli o 4% w stosunku do pierwszego kwartału , to cena tego węgla w transakcjach spotowych w okresie styczeń – czerwiec 2013 spadła o około 17% do 137 USD/t.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (25)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP