Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Zagórowski: idą trudniejsze czasy dla górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-08-2012 10:01
J. Zagórowski: idą trudniejsze czasy dla górnictwa
fot. PTWP

- Wyniki pierwszego półrocza są satysfakcjonujące, zwłaszcza na tle pogarszającej się sytuacji na rynku cen węgla i koksu pod koniec drugiego kwartału - mówi prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Jastrzębska Spółka Węglowa w pierwszej połowie 2012 roku osiągnęła EBITDA na poziomie 1 544 mln zł. To o jedną czwartą więcej niż w pierwszej połowie 2011 roku.
Przychody ze sprzedaży wyniosły 4 635,0 mln zł (4 660,2 mln zł w pierwszej połowie 2011 roku). Natomiast zysk netto wzrósł o ponad połowę i wyniósł 783,1 mln zł (517,3 mln zł w pierwszej połowie 2011 roku).

Produkcja węgla w pierwszej połowie tego roku wzrosła o 13,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku. Wzrosła również o ponad 36 proc. produkcja koksu w Grupie, na co wpłynęło między innymi przyłączenie KK Zabrze i WZK Victoria.

- Wyniki pierwszego półrocza są satysfakcjonujące, zwłaszcza na tle pogarszającej się sytuacji na rynku cen węgla i koksu pod koniec drugiego kwartału - mówi prezes JSW Jarosław Zagórowski. - W naszej spółce produkcja węgla i koksu była wyższa niż zakładał plan techniczny. Wszystko wskazuje na to, że druga połowa roku będzie trudniejsza dla górnictwa. Polski prawdopodobnie nie ominie spowolnienie gospodarcze, a rynkowy poziom cen węgla i koksu jest zdecydowanie mniej korzystny niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu tego roku były o 0,5 proc. niższe w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku. Spadek przychodów był stosunkowo niewielki, na co wpływ miało między innymi przyłączenie PEC, KK Zabrze i WZK Victoria. Jednocześnie trudny rynek węgla i koksu spowodował wzrost zapasów.

- Przyrost zapasów dotyczył pierwszego kwartału, w drugim kwartale nie rosły już znacząco - zaznacza prezes Zagórowski. - Obecnie nie powiększamy zapasów, ale proces ich zbywania trwa dłużej niż oczekiwaliśmy, co wynika z pogorszenia sytuacji sektora hutniczego i trudniejszej sytuacji na rynku stali w Europie. Sektor hutniczy jest dla nas kluczowym partnerem. Ze względu na możliwość dalszego pogorszenia się jego perspektyw do końca roku, koncentrujemy się na zwiększaniu wydajności i aktywnym poszukiwaniu nowych zagranicznych odbiorców.

W ramach kluczowych działań zabezpieczających spółkę na przyszłość podpisano między innymi - o czym informował portal wnp.pl - list intencyjny z ArcelorMittal Poland ws. przedłużenia dotychczasowej współpracy w zakresie dostaw węgla koksowego, koksu i gazu koksowego.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (8)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP