PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Steinhoff: górnictwo potrzebuje inwestycji i prywatyzacji

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
10-02-2012 08:49
J. Steinhoff: górnictwo potrzebuje inwestycji i prywatyzacji

Prywatyzacja powinna być wpisana w politykę gospodarczą. To musi być racjonalna działalność ukierunkowana na dłuższą perspektywę. Natomiast minister finansów nie powinien stale naciskać, by szybko prywatyzować - tylko i wyłącznie dla zapychania dziury w budżecie - mówi Janusz Steinhoff portalowi wnp.pl

Prywatyzacja górnictwa powinna być wpisana w politykę gospodarczą - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Czy Pańskim zdaniem będzie wzrastał import węgla do Polski? W 2011 roku przekroczył on 15 mln ton.
- To wszystko będzie zależeć od inwestycji, które zostaną zrealizowane w naszym górnictwie. Te inwestycje są kluczowe, bo bez udostępnienia nowych partii złóż nie będzie nawet mogło być utrzymane wydobycie na obecnym poziomie.

Zapotrzebowanie na węgiel jest. Jeżeli zwiększyłoby się wydobycie w polskich kopalniach, to ten węgiel trafiłby na rodzimy rynek.
Konkurencja jest coraz trudniejsza, bo mamy bardzo trudne warunki górniczo-geologiczne, co pociąga za sobą wyższe koszty. Z kolei na tę konkurencyjność polskiego węgla wpływa też renta geograficzna.

Rynek węgla jest otwarty, będziemy uzależnieni od tego, jak będą się kształtować ceny tego surowca w portach ARA.

A zatem trzeba trzymać kciuki za inwestycje w polskim górnictwie węgla kamiennego?

- Jak najbardziej. Należy też likwidować trwale nierentowne kopalnie, bądź ich część, a inwestować tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne.
Obecnie koniunktura sprzyja górnictwu, mamy do czynienia z wysokimi cenami gazu i ropy. Chcę też zaznaczyć, że partnerzy społeczni, czyli związki zawodowe zachowują się rozsądnie, nie eskalują żądań płacowych.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest na giełdzie, i to dobrze. Mam nadzieję, że prywatyzowany będzie Katowicki Holding Węglowy, a także Kompania Węglowa.
Pozytywnie należy ocenić fakt, iż Kompania zamierza realizować wraz z partnerem biznesowym inwestycję budowy nowej elektrowni węglowej. Należy sprzedawać energię elektryczną i ciepło, czyli produkty finalne. A czas obecnej, dobrej koniunktury na węgiel trzeba wykorzystać możliwie jak najlepiej.

Jak ocenia Pan nadzór nad górnictwem?

- Mówiąc o górnictwie, należy zaznaczyć, iż Ministerstwo Gospodarki powinno w większym stopniu wykorzystywać swe funkcje regulacyjne i w większym stopniu wpływać na realizację gospodarki sektorowej.

Odnoszę wrażenie, że minister skarbu wchodzi w kompetencje ministra gospodarki.

Resort skarbu powinien dokończyć prywatyzację, a potem nadzór właścicielski w stosunku do firm, które nie będą prywatyzowane - powinien przejść do resortu gospodarki, bądź ministerstw właściwych.

Największe emocje nadal budzi kwestia prywatyzacji górnictwa...

- Ta prywatyzacja powinna być wpisana w politykę gospodarczą. To musi być racjonalna działalność ukierunkowana na dłuższą perspektywę.
Natomiast minister finansów nie powinien stale naciskać, by szybko prywatyzować - tylko i wyłącznie dla zapychania dziury w budżecie.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP