Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Polaczek, PiS: priorytety to górnictwo, drogi i kolej

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
26-10-2015 15:56
J. Polaczek, PiS: priorytety to górnictwo, drogi i kolej

Jerzy Polaczek, pytany o tematykę infrastrukturalną, ocenił, że istnieją poważne rozbieżności pomiędzy zatwierdzonym w czerwcu "Programem Śląsk 2.0" a przyjętymi we wrześniu programami inwestycji drogowych oraz kolejowych.

Fot. PTWP (PJ)

Z perspektywy śląskiej najbardziej dramatyczna sytuacja jest w sektorze węglowym, o czym wszyscy wiedzą, łącznie z aktualnym jeszcze rządem - powiedział portalowi wnp.pl Jerzy Polaczek, poseł PiS, pytany o najpilniejsze zadania dla nowego rządu. Ponadto zwrócił też uwagę na inwestycje drogowe oraz kolejowe.

Jerzy Polaczek w wyborach kandydował z okręgu katowickiego, z czwartej pozycji na liście, co daje mu pewne miejsce w Sejmie nowej kadencji. W poselskich ławach zasiada on od 1997 r.
Polaczek, odnosząc się do bieżącej sytuacji górnictwa węgla kamiennego, negatywnie ocenił niedawne działania rządu, związane z uchwałą ws. objęcia przez TF Silesia 100 proc. udziałów w Kompanii Węglowej.

- W ocenie mojej i wielu innych osób, jest ona niewykonalna i była taka również w momencie podejmowania uchwały na potrzeby kampanii wyborczej. Istnieje pytanie o odpowiedzialność polityczną za taką decyzję - stwierdził Polaczek.

Jak dodał, obecną sytuację KW należy analizować "badając ewentualną możliwość kodeksowej upadłości Kompanii Węglowej, do której doprowadzono w ciągu ostatnich kilku lat". Polaczek stwierdził, że dla KW nie ma "scenariuszy lekkich".

- Jest potrzebna restrukturyzacja i pilna potrzeba uzyskania źródłowych informacji, gdyż wiele kluczowych wiadomości, dotyczących gospodarki, dotychczas znajdowało się na poziomie public relations. Bez dostępu do pełnych danych trudno w pełni oceniać sytuację KW czy KHW - powiedział Polaczek.

Dodał również, że kierunek integracji górnictwa z energetyką musi być uwzględniany w działaniach podejmowanych przez nowy rząd.

Jerzy Polaczek, pytany o tematykę infrastrukturalną, ocenił, że istnieją poważne rozbieżności pomiędzy zatwierdzonym w czerwcu "Programem Śląsk 2.0" a przyjętymi we wrześniu programami inwestycji drogowych oraz kolejowych.

Polityk zaznaczył, że w Programie Budowy Dróg Krajowych brakuje dokładnych danych nt. harmonogramu inwestycji oraz ich kosztów, a głębokie rozbieżności istnieją także w zakresie przedsięwzięć wskazanych Krajowym Programie Kolejowym.

W latach 2005-2007 Jerzy Polaczek był szefem resortu transportu i budownictwa, a następnie transportu. W ostatnim czasie był też wymieniany jako potencjalny kandydat na szefa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w nowym rządzie. Polaczek, pytany o te spekulacje, odmówił komentarza.

- Chciałbym kontynuować prace w dziedzinie infrastruktury i transportu, albo na poziomie parlamentu lub innym. Chciałbym też przyczynić się do poprawy dialogu ze środowiskami branżowymi, związanymi z drogownictwem, kolejnictwem, lotnictwem i budownictwem, bo tego brakowało jak tlenu w ostatnich latach - podsumował Polaczek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP