PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Olszowski, prezes GIPH: argumenty górników uznane przez unijne władze

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-12-2010 13:40
J. Olszowski, prezes GIPH: argumenty górników uznane przez unijne władze

- Wspólne działanie unijnych sektorów węglowych, jak widać, daje pozytywne efekty - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH).

Dziesiątego grudnia Rada UE przyjęła decyzję mającą na celu ułatwienie dla okresu przejściowego sektorowego systemu udzielania pomocy państwa stosowanego obecnie w odniesieniu do sektora węgla kamiennego na ogólne zasady udzielania pomocy państwa stosowane do wszystkich sektorów w Unii Europejskiej.
- To wynik akcji lobbingowej przeprowadzonej przez europejskie organizacje górnicze, w tym polską Górniczą Izbę Przemysłowo- Handlową - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Olszowski, prezes GIPH. - Wspólne działanie unijnych sektorów węglowych, jak widać, daje pozytywne efekty. To nasz wielki sukces, to sukces górnictwa polskiego i całego górnictwa krajów UE.

Janusz Olszowski zaznacza, że decyzja zawiera następujące główne elementy:

- możliwość dalszego przyznawania, pod pewnymi warunkami, pomocy publicznej dla sektora węglowego w celu ułatwienia zamykania niekonkurencyjnych kopalń węgla kamiennego do grudnia 2018 roku,
- sposoby wycofywania się z pomocy, zgodnie z którymi ogólna kwota pomocy przyznawana przez państwo członkowskie musi mieć trend spadkowy, w celu zapobieżenia niepożądanym zakłóceniom konkurencji na rynku wewnętrznym,
- obowiązek państw członkowskich przygotowania planu o zamierzonych środkach ukierunkowanych na zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji węgla na środowisko oraz możliwość udzielania dotacji na pokrycie kosztów nadzwyczajnych do grudnia 2027 roku, w celu pokrycia kosztów nadzwyczajnych związanych z zamykaniem kopalń, które nie są związane z produkcją - takich jak świadczenia z pomocy społecznej i rekultywacja terenów pokopalnianych.

Istniejące przepisy, obowiązujące od 2002 roku (rozporządzenie 1407/2002), wygasają 31 grudnia 2010.

Nieprzedłużenie specjalnego systemu pomocy państwa zmusiłoby niektóre państwa członkowskie, aby zamknąć natychmiast niekonkurencyjne kopalnie węgla kamiennego, czyli doprowadziłoby do sytuacji, która pociągałaby za sobą poważne konsekwencje społeczne, techniczne i regionalne.

- Dlatego Komisja zaproponowała w lipcu ubiegłego roku utrzymanie okresu przejściowego pod warunkiem, że pomoc przyznana dla kopalń niekonkurencyjnych będzie stanowić część planu zamknięcia - mówi Janusz Olszowski. - Jednak los tego projektu nie był do końca pewny. Obecnie można już powiedzieć, że argumenty górników zostały uznane przez władze UE.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP