Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Olszowski, GIPH: warto dostrzec pozytywy w górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-12-2012 10:13
J. Olszowski, GIPH: warto dostrzec pozytywy w górnictwie
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Maszyny i urządzenia górnicze polskiej produkcji zyskują coraz większe uznanie na rynkach całego świata - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jak podsumowałby Pan rok 2012 w górnictwie?
- Dobiega końca rok 2012. Niestety, jeżeli chodzi o górnictwo, jest tak, że większość komentatorów, co jest widoczne również w portalu wnp.pl, dostrzega jedynie ciemne strony tej branży.

Natomiast pozytywy nie są zazwyczaj zauważane. Tymczasem w mijającym roku zaszły w górnictwie bardzo poważne zmiany. Przede wszystkim na bieżąco prowadzone były procesy restrukturyzacyjne, a także naprawcze wewnątrz spółek węglowych oraz w kopalniach, co przyniosło pozytywne efekty, gdy spojrzymy na wyniki ekonomiczne.

Poza tym wiele działań innowacyjnych, nowatorskich zostało podjętych w spółkach węglowych.

Wprowadzono nowe rozwiązania z zakresu wyposażenia technicznego, organizacji pracy, przeprowadzono także zupełnie nowe działania w zakresie pozyskania środków na działalność inwestycyjną. Wystarczy tu wymienić chociażby program emisji obligacji Katowickiego Holdingu Węglowego.

A kwestie społeczne?

- Warto podkreślić, że praktycznie rzecz biorąc w roku 2012 niewiele było konfliktów na linii górnicze związki zawodowe - pracodawcy.

W Kompanii Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym udało się wszelkie sporne kwestie rozstrzygnąć przy stołach negocjacyjnych. Także w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdołano dojść do porozumienia.

W sumie możemy też być zadowoleni z dotychczasowych decyzji dotyczących zablokowania restrykcji związanych z Pakietem Klimatyczno-Energetycznym. Pozytywnie trzeba się odnieść do naszego weta odnośnie chęci zaostrzenia kryteriów pakietu.

Polscy producenci z zaplecza górnictwa zwiększają sprzedaż eksportową.

- Zgadza się. Nasze górnictwo, oprócz producentów węgla, to także firmy zaplecza górniczego, producenci maszyn i urządzeń górniczych, którzy w roku 2012 pokazali po raz kolejny na rynku światowym, że są liczącymi się graczami.

Maszyny i urządzenia górnicze polskiej produkcji zyskują coraz większe uznanie na górniczych rynkach całego świata.

Ten segment ukazuje nasz przemysł górniczy jako branżę nowoczesną, innowacyjną, należącą do światowej czołówki i mającą przed sobą perspektywy dalszego rozwoju.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP