Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Olszowski, GIPH: górnictwo potrzebuje rozwiązań systemowych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-12-2012 12:51
J. Olszowski, GIPH: górnictwo potrzebuje rozwiązań systemowych
fot. PTWP

Może na czas kryzysu należałoby zmniejszyć obciążenia dla górnictwa - mówi portalowi wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, wskazuje, że nie tylko spowolnienie gospodarki chińskiej rzutuje na rynek węgla. Rzeczywiście wszyscy mówią o hamowaniu chińskiej lokomotywy, ale nie tylko ten fakt rzutuje na zmiany zachodzące na węglowym rynku.
W Stanach Zjednoczonych, ze względu na wydobycie gazu łupkowego, odchodzi się od węgla. Przez to eksport węgla z USA do Europy w dziewięciu miesiącach 2012 roku plasował się na bardzo wysokim poziomie. To z kolei przekłada się na spadek cen na rynku europejskim.

Wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego za okres od stycznia do września 2012 roku był dodatni i wyniósł 1,67 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku pogorszył się o 121,8 mln zł.

To pogorszenie wyniku finansowego netto górnictwa było skutkiem zmniejszenia wyniku ze sprzedaży węgla o 1.420,7 mln zł, mimo poprawy wyniku na pozostałej działalności operacyjnej(o 778,8 mln zł oraz wyniku na działalności finansowej o 190,8 mln zł.

- Mówienie o ograniczaniu kosztów i podnoszeniu efektywności jest realizowane i przynosi efekty w skali mikro, jest korzystne dla poszczególnych przedsiębiorstw - zaznacza Janusz Olszowski. - Ale to zbyt mało. Mamy zdezaktualizowaną strategię dla górnictwa oraz politykę energetyczną. Trzeba je skorygować, bądź też opracować od nowa. Potrzebne byłyby pakiety antykryzysowe w skali makro - ocenia Janusz Olszowski.

To prawda, zważywszy, że średni jednostkowy koszt produkcji węgla w okresie styczeń-wrzesień 2012 r. w górnictwie węgla kamiennego wyniósł 299,76 zł/t i wzrósł, w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku, o 24,14 zł/t - o 8,8 proc. Jak tak dalej pójdzie, to koszty dobiją nasz sektor węglowy.

Jeżeli w roku 2013 górnictwo nie wykona ucieczki do przodu, to może być niezmiernie ciężko. Trudno myśleć o utrzymaniu wysokich cen węgla w 2013 roku. Trzeba zmierzać w kierunku zwiększenia wydajności. Zapasy węgla wynoszą około 15 mln ton, licząc zwały przy kopalniach oraz zapasy, jakie posiada energetyka. Rok 2013 będzie więc rokiem weryfikacji dla branży węglowej.

- To ostatni dzwonek, by rząd, związki zawodowe i pracodawcy porozmawiali o potrzebnych działaniach - podkreśla Janusz Olszowski. - Być może należałoby na czas kryzysu zmniejszyć obciążenia dla górnictwa. Może na trudny czas należałoby też wynegocjować ze związkami zawodowymi kwestie związane z uelastycznieniem stosunków pracy. Górnictwo samo może sobie nie poradzić. Jeżeli będzie źle na rynku, to będą potrzebne rozwiązania systemowe dla całej branży - podsumowuje Janusz Olszowski.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP