Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje za 68 mln zł w planach rozbudowy Muzeum Górnictwa w Zabrzu

Autor: wnp.pl (AH)
07-10-2016 20:12
Inwestycje za 68 mln zł w planach rozbudowy Muzeum Górnictwa w Zabrzu
Fot. PTWP

Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska oraz digitalizacja zasobów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – to plany tej placówki oraz Województwa Śląskiego i miasta Zabrze na najbliższe lata. Szacunkowa wartość projektów to prawie 68 mln zł.

„E-Muzeum”, czyli digitalizacja przestrzenna infrastruktury naziemnej i podziemnej likwidowanych zakładów wydobywczych, w szczególności kopalń województwa śląskiego, to pierwszy projekt, który w najbliższych latach zamierza realizować Muzeum.
Zdigitalizowane w formie 2D i 3D zbiory zostaną udostępnione za pośrednictwem platformy internetowej. Wartość projektu szacuje się na 3,8 mln zł, a środki mają pochodzić m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Najbardziej spektakularna inwestycja dotyczy rewitalizacji wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego. Wzniesiony w 1909 roku obiekt jest symbolem miasta, a w przyszłości ma stać się przestrzenią wystawienniczą i edukacyjną. Eksponowane tu będą zagadnienia związane z węglem – historią powstania, wykorzystania w życiu codziennym oraz w nowych technologiach.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego powołał zespół, który opracuje koncepcję tego miejsca. W skład zespołu pod przewodnictwem prof. Janusza Janeczka weszli: dr Jerzy Jarosz – polski fizyk, popularyzator nauki, współtwórca parku 12 C Kopalni Luiza, dr Andrzej Boczarowski – paleontolog, geolog, muzeolog, grafik i informatyk programista, a także konsultant naukowy Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie oraz dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny, kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii UŚ. Jak zapowiedział profesor Janeczek, grupa jest otwarta, a dołączyć do niej mają również naukowcy z Politechniki Śląskiej. Koszt inwestycji szacuje się na ponad 21 mln zł, na ten cel planuje się pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Trzecim elementem wieloletniego planu rozbudowy muzeum jest rewitalizacja i udostępnienie dziedzictwa Górnego Śląska. Projekt został zgłoszony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako propozycja Województwa Śląskiego dotycząca rozszerzenia zapisów Kontraktu Terytorialnego.

W ramach przedsięwzięcia planuje się rewitalizację, adaptację i nadanie nowych funkcji zabytkowym obiektom związanym z dziedzictwem przemysłowym miasta należącym do Muzeum. Najciekawszym przedsięwzięciem będzie remont i konserwacja maszyny parowej działającej nieprzerwanie od 1915 roku, do której dobudowana zostanie wytwornica pary w dawnej maszynowni szybu. Rewitalizacji poddane zostaną także budynki warsztatu elektrycznego, cechowni oraz budynek samego Muzeum, którego stan po pożarze w 2011 uległ znacznemu pogorszeniu. Łączną wartość projektu określono na prawie 43 miliony złotych.

Planuje się, że w sfinansowaniu przedsięwzięcia pomogą pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


42 828 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP