XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inwestują w urządzenia ułatwiające likwidację chodników

Inwestują w urządzenia ułatwiające likwidację chodników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca tego roku w dziesięciu polskich kopalniach węgla kamiennego mają działać urządzenia ułatwiające likwidację podziemnych chodników. Dotychczas takie prace z reguły wykonywano ręcznie, często z narażeniem bezpieczeństwa górników.

Chodzi o tzw. rabowanie, czyli demontaż obudowy chodnikowej za tzw. linią zawału eksploatowanych ścian wydobywczych. Nadzór górniczy od dawna alarmował, że ręczne usuwanie elementów obudowy jest niebezpieczne dla górników. W ubiegłym roku przy takich pracach zginęło dwóch pracowników, w tym roku dwóch kolejnych.

"Scenariusz tako typu tragicznych zdarzeń był podobny: poszkodowani, przebywając w miejscu prowadzonych robót, zostali przysypani i przegnieceni do spągu (spodu - PAP) wyrobiska w wyniku niekontrolowanego opadu skał stropowych" - wyjaśniła w czwartek rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Jolanta Talarczyk.

Specjaliści wskazują, że takich wypadków można uniknąć wprowadzając urządzenia typu "Mamut". WUG od czwartku prezentuje na swojej stronie internetowej sposób ich działania, w ramach promocji dobrych praktyk w górnictwie.

Na razie pod ziemią pracuje jedno takie urządzenie - w należącej do Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice, jednak zamówiono już kolejne. "Prawdopodobnie w tym roku użyteczność +Mamuta+ poznają załogi dziewięciu kolejnych kopalń" - poinformowała rzeczniczka WUG.

Latem tego roku prezes Urzędu Piotr Litwa zaapelował do przedsiębiorców górniczych o unowocześnienie i mechanizację najniebezpieczniejszych robót. Jedną z nich jest właśnie likwidacja chodników. Przedstawiciele WUG przyznają, że urządzenie do rabowania to odpowiedź na ten apel.

"Najważniejszym atutem górniczego +Mamuta+ jest to, że przyczynia się do poprawy poziomu bezpieczeństwa podczas prowadzenia tych prac. Eliminuje konieczność przebywania górników w bezpośrednim sąsiedztwie demontowanej obudowy" - wyjaśniła Talarczyk.

Urządzenie umożliwia podparcie likwidowanej obudowy, demontaż zamków, a następnie jej zdjęcie i przetransportowanie pod zabudowany strop wyrobiska. Zmniejsza to ryzyko oberwania się skał po zdjęciu fragmentu obudowy. Konstrukcja urządzenia pozwala na jego samodzielne przesuwanie się wzdłuż wyrobiska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestują w urządzenia ułatwiające likwidację chodników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!