Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Interpelacja poselska ws. tego, co robi Kompania Węglowa

Autor: WNP.PL (DC)
05-08-2016 07:10
Interpelacja poselska ws. tego, co robi Kompania Węglowa
Fot. PTWP

Posłowie Platformy Obywatelskiej Paweł Bańkowski i Krzysztof Gadowski zgłosili interpelację poselską do Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, w sprawie funkcjonowania Kompanii Węglowej po utworzeniu Polskiej Grupy Górniczej.

W interpelacji posłowie przypominają, że zgodnie z uzasadnieniem do projektu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 722) porządkuje ona m.in. zasady finansowania likwidacji kopalń oraz naprawy szkód spowodowanych przez likwidowane zakłady.
Nowelizacja ustawy definiuje też zasady działania Kompanii Węglowej - spółki, której kopalnie zostały z początkiem maja przekazane do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), ale która nadal ma nieprodukcyjny majątek m.in. w postaci spółek zależnych czy nieruchomości.

1 maja 2016 r. rozpoczęła działalność Polska Grupa Górnicza (PGG), która przejęła 11 kopalń, 4 zakłady oraz centralę Kompanii Węglowej. PGG nie przejęła natomiast spółek zależnych Kompanii i należącego do niej Zakładu Zagospodarowania Mienia.

Posłowie Paweł Bańkowski i Krzysztof Gadowski pytają ministra Krzysztofa Tchórzewskiego o to, jak rozwiązania przedstawione w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw mają się do wcześniejszych deklaracji o likwidacji podmiotu, jakim jest Kompania Węglowa?

Posłowie przygotowali listę pytań:

- Ile zakładów i spółek zależnych pozostało w Kompanii Węglowej, jaka jest struktura zatrudnienia (z podziałem na grupy pracowników)?

- Jak wygląda obecnie struktura organizacyjna Kompanii Węglowej, po przekazaniu majątku do PGG, ile osób i dyrektorów zasiada w podmiotach zależnych?

- Jaka jest potrzebna kwota na funkcjonowanie Kompanii Węglowej, w tym na wynagrodzenia dla członków zarządu?

- Czy w związku ze zmianą zakresu działalności spółki dokonano weryfikacji płac zarządu i rad nadzorczych?

- Jakie konkretne zadania realizuje obecnie Kompania Węgla?

- Jak przedstawia się szczegółowy plan finansowy Kompanii Węglowej m.in. z podziałem na koszty zarządu spółki, koszty utrzymywania siedziby Spółki i pozostałych budynków, koszty funkcjonowania administracji, koszty administrowania majątku, koszty związane z wypłatą odszkodowań w ramach szkód górniczych, etc.

Posłowie PO chcą także odpowiedzi na pytanie, dlaczego sprawami likwidacji szkód górniczych, których sprawcami są zakłady górnicze wchodzące w skład Kompanii Węglowej, nie może zajmować się Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Interesuje ich także kwestia, czy istnieją - jeżeli tak, to jakie - przeszkody formalne, aby Zakład Zagospodarowania Mienia, który zatrudnia 170 osób i zajmuje się m.in. archiwami kopalń i sprawami emerytalnymi, nie został przejęty do struktur Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 007 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP