Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacja w oczyszczaniu promieniotwórczych wód kopalnianych

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
10-04-2016 12:07
Innowacja w oczyszczaniu promieniotwórczych wód kopalnianych
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Pilotową instalację oczyszczania wód kopalnianych z naturalnych nuklidów promieniotwórczych, wykorzystującą naturalne i syntetyczne zeolity uruchomiono przy lędzińskiej kopalni Ziemowit.

To pierwsza tego typu instalacja, która powstała w polskiej kopalni, co możliwe było dzięki realizacji projektu Ratzeo „Opracowanie technologii oczyszczania wód z naturalnych nuklidów promieniotwórczych z wykorzystaniem materiałów zeolitowych”.
Jest on realizowany przez Główny Instytut Górnictwa (koordynator), Politechnikę Lubelską oraz Kopex-Ex-Coal Sp. z o.o. (partner przemysłowy) w ramach Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Cel projektu to opracowanie nowej technologii oczyszczania wód kopalnianych z naturalnych nuklidów promieniotwórczych, w której proces oczyszczania oparty jest na adsorpcji izotopów radu przez specjalnie dobrane mieszaniny syntetycznego i naturalnego zeolitu.

Zeolity syntetyczne są wytwarzane w Politechnice Lubelskiej. Zeolity, zwane również sitami molekularnymi, to naturalne, bądź syntetyczne glinokrzemiany charakteryzujące się wysoką zdolnością adsorpcji jonów i gazów.

Dzięki tym właściwościom można je wykorzystywać do usuwania różnego typu zanieczyszczeń, np. nuklidów promieniotwórczych z wód.

Badania laboratoryjne, które przeprowadzono w ramach projektu,  potwierdziły, że naturalne, jak i sztuczne zeolity - można stosować do oczyszczania wód kopalnianych. Specjalnie dobrana mieszanka zeolitu naturalnego i sztucznego powoduje znaczne polepszenie parametrów procesu.

Na tej podstawie Kopex-Ex-Coal opracował założenia projektowe, które w dalszej kolejności zostały zrealizowane przez Kopex-Ex-Coal oraz Budoserwis Z.U.H. Sp. z o.o.

Instalacja składa się ze stanowisk modułowych, z zeolitem ulokowanym w specjalnych kartridżach z tworzywa sztucznego.

Umożliwia to elastyczne prowadzenie procesu oczyszczania oraz uproszcza wymianę złoża zeolitowego w kartridżach. Wstępne testy na stanowisku wskazały, że wydajność usuwania radu jest poziomie około 45 proc.

- Dalsze badania w warunkach polowych będą trwać do końca roku 2016 i mamy nadzieję, że pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak efektywna jest zaproponowana technologia oczyszczania wód kopalnianych z radu z wykorzystaniem zeolitów - zaznacza kierownik projektu dr hab. inż. Stanisław Chałupnik, prof. GIG.

 - Zakładamy też, że nowa technologia oczyszczania wód kopalnianych z naturalnych radionuklidów będzie mogła być zastosowana nie tylko w kopalniach węgla, ale także do oczyszczania wód o podwyższonych stężeniach naturalnych nuklidów promieniotwórczych w innych działach gospodarki, np. w kopalniach miedzi czy górnictwie ropy naftowej i gazu, gdzie także występują wody radowo-siarczanowe - dodaje dr hab. inż. Małgorzata Wysocka, prof. GIG, kierownik Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa.

Projekt ma zatem spory potencjał aplikacyjny. Nie tylko w zakresie usuwania radu z wód kopalnianych, ale także do oczyszczania wód pitnych z ujęć podziemnych z naturalnych nuklidów promieniotwórczych. Projekt zakończyć się ma w 2017 roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 141 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP