Import węgla rośnie już szybciej niż eksport

Import węgla rośnie już szybciej niż eksport
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na koniec roku import węgla kamiennego może sięgnąć 9 mln ton, a eksport 7,5 mln ton. W 2009 roku sytuacja nie poprawi się, bo krajowe kopalnie nie zwiększą wydobycia.

Do końca września import węgla wyniósł 6,8 mln ton, a w całym ubiegłym roku to było 5,9 mln ton. Do końca roku import może wynieść około 9 mln ton, a eksport około 7,5 mln ton - mówi cytowany przez "Gazetę Prawną" Jerzy Galemba, rzecznik Węglokoksu.

Taka sytuacja spowodowana jest przede wszystkim spadkiem wydobycia węgla krajowego, które maleje od kilku lat. Do końca października było o 4,5 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie 2007 roku.

Energetyka, która jest największym odbiorcą węgla, szuka go jednak za granicą także z innych przyczyn. Modernizując się potrzebuje coraz więcej paliwa wysokiej jakości, a takiego krajowe kopalnie pozyskują mało.

Przy tym odbiorcy nie mogą liczyć na wzrost podaży węgla krajowego. Niedoinwestowanie górnictwo szacuje swe potrzeby inwestycyjne na 19 mld zł do 2015 roku. Staje się coraz droższe, bo wydobywa węgiel z coraz niższych pokładów.

- W tym roku wydobędziemy około 44-45 mln ton węgla i na 2009 rok planujemy podobny poziom. Najważniejsza jest teraz stabilizacja wydobycia, bo od kiedy istnieje Kompania, czyli od sześciu lat, wydobycie spadło o 10 mln ton - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompani Węglowej, której udział w produkcji węgla w Polsce przekracza 50 proc.

Kompania, której węgiel stanowi około 75 proc. eksportu węgla z Polski, w przyszłym roku nie zwiększy eksportu i utrzyma go na poziomie około 5 mln ton. Drugi krajowy producent węgla, Katowicki Holding Węglowy według szacunków "Gazety Prawnej"wydobędzie nie więcej niż 16 mln ton. Nie jest też pewne, jakie będzie przyszłe wydobycie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Spółka planuje w 2008 roku wydobycie 13,6 mln ton węgla, z czego 9,1 mln ton koksowego i 4,5 mln ton energetycznego. Przeżywa jednak kryzys spowodowany spadkiem popytu na koks.

- W związku z sytuacją kryzysową plan na przyszły rok wciąż jest korygowany - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Import węgla rośnie już szybciej niż eksport

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!