Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ile KW ma na zwałach kamienia zamiast węgla?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-09-2015 09:50
Ile KW ma na zwałach kamienia zamiast węgla?

Po sprzedaży kopalni Piekary okazało się, że zwały węgla w ilości 342 tys. ton, które zostały wyłączone z umowy sprzedaży i pozostały własnością KW, to w głównej mierze kamienie.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Przedstawiciele branży górniczej wskazują, że w Kompanii Węglowej sytuacja z kopalni Piekary może nie być odosobniona. - A na zwałach zamiast węgla może się w znacznej mierze znajdować kamień - mówią portalowi wnp.pl.

Portal wnp.pl dowiedział się, że zarząd Kompanii Węglowej złożył czwartego września br. w Prokuraturze Rejonowej w Tarnowskich Górach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na terenie kopalni Piekary, związanego z wyrządzeniem Kompanii Węglowej istotnej szkody majątkowej. Tekst o tym opublikowaliśmy rano 22 września.
Przypomnijmy: ósmego maja 2015 roku Kompania Węglowa zbyła kopalnię Piekary na rzecz Węglokoksu Kraj Sp. z o.o.

Zwały węgla w ilości 342 tys. ton zostały wyłączone z umowy sprzedaży i pozostały własnością KW.

- Okazało się, że jest tam mnóstwo badziewia, pełno kamienia a nie węgla - powiedział portalowi wnp.pl przedstawiciel jednej z firm górniczych.

O całą sprawę zapytaliśmy więc w Kompanii Węglowej.

- Po przeprowadzeniu pomiarów stwierdzono znacznie niższą jakość oraz ilość węgla wykazanego w ewidencji - przyznał w rozmowie z portalem wnp.pl Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii. - W tej sytuacji Kompania Węglowa zdecydowała się na niezwłoczne powiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Jesteśmy przekonani, że dochodzenie prokuratury pozwoli całkowicie wyjaśnić sprawę - zaznaczył Tomasz Głogowski.

Tyle że ta sprawa - wskazują w branży - wcale nie musi być odosobniona. Może się bowiem okazać, że w przypadku innych zwałów też zamiast węgla króluje kamień.

- Byłby cyrk, gdyby się okazało, że elektroenergetyka zakontraktowała po bardzo niskich cenach węgiel, który jest nim tylko z nazwy - mówi portalowi wnp.pl szef jednej z firm handlujących węglem. - Niewykluczone, że kiedy w KW wezmą się za przejrzenie tego, co na zwałach, to może pojawić się zaskoczenie - dodaje.

Sama Kompania Węglowa jest teraz w niezwykle trudnym położeniu. Rząd nie zdołał wypełnić porozumienia zawartego ze związkami 17 stycznia tego roku. Nowa Kompania Węglowa nie powstanie. Będzie się tym musiał już zająć nowy rząd.

Prezes KW Krzysztof Sędzikowski w liście do załogi zaznaczył, że koncepcja utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej w oparciu o dokapitalizowanie przez TF Silesia nie może być zrealizowana.

Opinie prawne wskazują - zaznaczył prezes Kompanii - że wniosek taki mógłby zostać przez Komisję Europejską uznany za niedozwoloną pomoc publiczną, a to stworzyłoby realne zagrożenie dla funkcjonowania nowej firmy, włącznie z groźbą jej szybkiego bankructwa z tego powodu.

- W tej sytuacji zarząd Kompanii Węglowej podjął intensywne prace nad utrzymaniem płynności finansowej spółki na najbliższe miesiące. To bardzo trudny proces, który będzie wymagał wsparcia finansowego inwestorów. Pragnę Państwa zapewnić, że naszym priorytetem jest: niedopuszczenie do utraty wielu miejsc pracy, terminowe wypłacanie wynagrodzeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy - napisał w liście do górników prezes Kompanii.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (33)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP