Hostel i restauracja przy zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu

Hostel i restauracja przy zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Utworzone przy wsparciu unijnych środków hostel oraz restaurację oddano w środę do użytku przy zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Oba te miejsca staną się jednocześnie miejscem kształcenia i praktyk dla słuchaczy znajdującej się w sąsiedztwie szkoły zawodowej.

Hostel i restauracja to już ostatni z elementów dużego unijnego projektu. W jego ramach w ostatnich latach w Guido m.in.: nadano nowe funkcje trzem podziemnym komorom, w jednym z chodników zainstalowano turystyczną kolejkę podwieszaną, a także odnowiono zabytkową tamę, dawniej zabezpieczającą kopalnię przed zalaniem.

Powierzchniowa część projektu objęła sąsiadujące z Guido budynki dawnego internatu Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG - przez lata opuszczone i nieremontowane. Już wcześniej w jednym z nich urządzono Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczą. Teraz dwa kolejne obiekty przerobiono na bazę noclegową, gastronomiczną i edukacyjną.

Restauracja i hostelowe pokoje mogą przyjąć po 85 gości, a pomieszczenia dydaktyczne - 120 słuchaczy. Będą tam się odbywały zajęcia dla uczniów Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu. Urządzono tam pracownię instalacji sanitarnych ROCA oraz zespół pracowni hotelarsko-gastronomicznych. Wokół budynków uporządkowano ich otoczenie.

Jak akcentowała w środę prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik ta część projektu była doskonałym przykładem rewitalizacji przestrzeni miejskiej na cele turystyczne i oświatowe. - Adaptując budynki nadajemy im nową funkcję, przyjazną dla mieszkańców i naszych gości. Jestem przekonana, że Hostel Guido stanowić będzie przystępne zaplecze hotelowo-gastronomiczne dla odwiedzających kopalnię Guido - mówiła Mańka-Szulik.

Warty ponad 24,3 mln zł projekt "Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych Gminy Zabrze na cele kulturalne, turystyczne i oświatowe" (dofinansowany kwotą 12,6 mln zł ze środków UE) objął też - zakończone już - inne zadania. Dzięki niemu 320 metrów pod ziemią m.in. odnowiono i od nowa zaaranżowano trzy komory.

W dawnej dziewiętnastowiecznej hali pomp urządzono pub z napojami i ciepłymi przekąskami, długim podświetlanym barem, projektorem do transmisji telewizyjnych i bezprzewodową siecią. Klimat miejsca tworzy m.in. surowy kopalniany wystrój, m.in. odkryty w trakcie prac remontowych surowy, ceglany ocios (boczna ściana), płynnie przechodzący w łukowy strop.

Podobnie wykorzystano infrastrukturę innych komór. Dawny warsztat napraw i remontów sprzętu górniczego stał się salą kinową z pochyłą widownią na prawie sto miejsc. Wydrążoną w drugiej połowie XIX w. komorę kompresorów zaaranżowano na przestrzeń wystawową - z zachowanymi zabytkowymi maszynami.

Niezależnie od unijnego projektu odnowiono i też komorę dawniej znaną jako komora badawcza nr 8 lub - później - komora biesiadna. Zamontowano tam m.in. konstrukcję mającą poprawiać akustykę, trybunę teleskopową i szereg instalacji. Komora zyskała nazwę K8, którą ostatecznie rozszerzono na otwarty w ub. roku cały odnowiony kompleks.

Prócz tego w ramach unijnego projektu dwa lata temu na poziomie 320 zaczęła jeździć podwieszana kolejka górnicza - jakie zwykle wykorzystywane są do transportu ludzi i materiałów w bocznych, ciaśniejszych wyrobiskach kopalni. Później powiększono też trasę turystyczną o zabytkową tamę wodną, oddzielającą zabytkową kopalnię od działającego wciąż zakładu Makoszowy-Sośnica.

Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. w kopalni udostępniono turystom oba poziomy: 170 m i 320 m.

Na głębokości 170 metrów prezentowane są m.in. praca górnika, wydobycie węgla i maszyny z przełomu XIX i XX wieku. Najciekawszą częścią bardziej współczesnego poziomu 320 jest ponaddwukilometrowa trasa turystyczna z autentycznym i działającym wyposażeniem kopalni. Niezależnie, w komorach na tym poziomie organizowane są uroczystości, np. barbórkowe karczmy górnicze, a także imprezy m.in. w ramach projektów "Poziom sztuki" czy "Muzyka na poziomie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hostel i restauracja przy zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!