XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Holding węglowy może nie powstać

Holding węglowy może nie powstać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Utworzenie Polskiej Grupy Węglowo-Koksowej w planowanym kształcie jest coraz mniej prawdopodobne. Koksownia Victoria nie chce być zależna od Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a Zabrze ma własny plan konsolidacji.

Koksownie, które zgodnie z planem rządowym miały utworzyć tzw. Polską Grupę Węglowo-Koksową, chcą, aby plan konsolidacji został zmieniony. Utworzenie grupy w planowanym kształcie będzie trudne, bo Victoria nie chce mariażu z JSW, a Zabrze wyobraża go sobie inaczej niż przewiduje strategia - pisze "Gazeta Prawna".

Powstanie grupy zakłada obowiązująca strategia dla górnictwa na lata 2007-2015, którą przyjął poprzedni rząd. Spółką dominującą grupy ma być Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), największy producent węgla koksowego w Polsce i Unii Europejskiej. Oprócz JSW mają do grupy wejść, jako spółki zależne JSW, także Kombinat Koksochemiczny Zabrze i Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, a zgodnie ze strategią JSW już przejęła KWK Budryk.

- JSW nie jest już naszym głównym partnerem, a są nim firmy czeskie, co jednak nie znaczy, że do nich lgniemy. JSW zaspokajała kiedyś 70-80 proc. naszego zapotrzebowania na węgiel, a teraz około 30 proc. i z tego względu wolelibyśmy samodzielny rozwój - cytuje "Gazeta Prawna" Ryszarda Rędzińskiego, członka zarządu ds. finansowo-handlowych Victorii.

Gdyby grupa powstała w planowanym kształcie, jej udział w krajowym rynku produkcji koksu wynosiłby blisko 50 proc., a pozostałe 50 proc. rynku produkcji miałby ArcelorMittal Poland. Ten hinduski koncern, który ma w Polsce m.in. dawne huty Katowice i Sendzimir, to zarazem główny klient JSW. Jastrzębskiej spółce zależy więc, żeby mieć Zabrze i Victorię w grupie, bo to zmniejsza ryzyko przejęcie ich przez ArcelorMittal i zwiększenia zależności JSW od węglowych zamówień koncernu.

Większe znaczenie dla JSW ma w tym kontekście kombinat Zabrze. Prawie dwa razy większy od Victorii, mający około 11-proc. udział w rynku produkcji koksu, kombinat z Zabrza chce powiązania kapitałowego z JSW, bo kupuje od niej 90 proc. węgla na potrzeby najbardziej opłacalnej produkcji koksu metalurgicznego. Zarazem chciałby jednak wejść na giełdę jako odrębny podmiot. Zabrze obawia się o to, czy przy dominacji JSW potrzeby inwestycyjne jastrzębskiej firmy, szacowane na 7,1 mld zł do 2020 roku, nie utrudnią rozwoju koksowni - pisze "Gazeta Prawna".

- Zarząd przedstawi koncepcję która dopuszcza, żeby część akcji kombinatu znalazła się na giełdzie - mówi Andrzej Nowak, członek zarządu Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.

- Robimy wszystko, aby proces tworzenia grupy węglowo-koksowej na bazie JSW został dokończony. Do końca czerwca zostaną przygotowane propozycje optymalnych rozwiązań wraz ze szczegółową analizą korzyści, które mogą przynieść wszystkim zainteresowanym podmiotom. JSW wraz z Kombinatem Koksochemicznym Zabrze skoncentruje się na wariancie zakładającym włączenie większościowego lub mniejszościowego pakietu akcji koksowni Zabrze do JSW - mówi w "Gazecie Prawnej" Jarosław Zagórowski, prezes JSW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Holding węglowy może nie powstać

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!