Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Handel węglem po wprowadzeniu akcyzy - poradnik KW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-01-2012 14:08
Handel węglem po wprowadzeniu akcyzy - poradnik KW
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Po wprowadzeniu akcyzy sprzedaż węgla wymaga więcej formalności. Jak nie zgubić się wśród nowych przepisów, przedstawiamy na przykładzie Kompanii Węglowej.

- Po wprowadzeniu akcyzy na węgiel, podajemy na kopalniach informacje dotyczące tego, jak przebiega sprzedaż węgla i jak przedstawiają się teraz niezbędne formalności - mówi portalowi wnp.pl Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.
Przykład 1

Sprzedaż węgla bez akcyzy przez pośredniczący podmiot węglowy. Klient nie ma umowy z Kompanią Węglową, natomiast posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego i kupuje za gotówkę.


- Wówczas każdorazowo kupujący musi przedstawić potwierdzenie naczelnika Urzędu Celnego właściwego dla siedziby firmy o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy - zaznacza Zbigniew Madej. - Przedstawioną kserokopię dokumentu pośredniczący podmiot węglowy-nabywca podpisuje w obecności upoważnionego pracownika kopalni, na wadze drobnicowej, z datą zakupu węgla.

Przykład 2

Sprzedaż węgla na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez pośredniczący podmiot węglowy danemu kierowcy w formie pisemnej z poświadczonym notarialnie podpisem.


Pełnomocnictwo to musi zawierać upoważnienie do odbioru węgla oraz podpisania dokumentów dostawy. Pełnomocnictwo pracownik kopalni musi odebrać od klienta i dołączyć do dokumentu dostawy, który zostaje na miejscu. Po spełnieniu tego warunku można wystawić dokument dostawy.

Obieg dokumentu dostawy: kopalnia wystawia dokument dostawy w czterech egzemplarzach, w którym w poz. 1-4 wpisuje swoje dane, a w pozycji 11 wpisuje miejsce odbioru węgla (adres drobnicy) znajdujące się w kopalni.

Dwa egzemplarze dokumentu dostawy zachowuje dla siebie - egzemplarz przeznaczony dla podmiotu wystawiającego i egzemplarz przeznaczony dla podmiotu wydającego węgiel.

Trzeci egzemplarz dokumentu dostawy kopalnia przedkłada nabywcy celem potwierdzenia odbioru węgla. Potwierdzony egzemplarz zostaje w kopalni. Kopalnia dołącza go do pozostałych dwóch posiadanych egzemplarzy dokumentu dostawy.

Nabywca przewozi dalej węgiel własnym transportem, a posiadany przez niego czwarty egzemplarz dokumentu dostawy potwierdza prawidłowe nabycie wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP