Grupa Tauron nie jest zainteresowana przejmowaniem kopalń

Grupa Tauron nie jest zainteresowana przejmowaniem kopalń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa energetyczna Tauron nie jest zainteresowana przejmowaniem kopalń węgla kamiennego i nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie - wynika ze środowego oświadczenia spółki.

"Zarząd Tauron Polska Energia informuje, że nie prowadzi żadnych rozmów czy negocjacji dotyczących przejęcia jakiejkolwiek kopalni" - napisano w oświadczeniu, będącym odpowiedzią na spekulacje prasowe w sprawie możliwości zaangażowania grupy w kopalnię Krupiński w Suszcu (Śląskie).

Zgodnie z niedawną decyzją zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), do którego należy ta przynosząca duże straty kopalnia, w pierwszym kwartale przyszłego roku zakład ma zakończyć wydobycie węgla i trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Decyzję kwestionują niektóre związki zawodowe, które szukają wariantów utrzymania kopalni.

W środę Dziennik Gazeta Prawna podał, że dyskutowane są trzy warianty, będące alternatywą dla przeniesienia kopalni do SRK: przejęcie przez energetyczny Tauron, pozostawienie obecnego właściciela, czyli JSW, lub dzierżawa niemieckiemu HMS Bergbau.

Przedstawiciele grupy Tauron zdecydowanie zaprzeczyli w środę, jakoby przejęcie kopalni przez Tauron było rozważane. "Grupa nie jest zainteresowana przejmowaniem jakiejkolwiek kopalni" - powiedział PAP rzecznik spółki Maciej Wąsowicz.

W oświadczeniu zarząd spółki podał, że Tauron koncentruje się obecnie na "efektywnym zarządzaniu posiadanymi aktywami górniczymi, w tym na skutecznej integracji przejętej niedawno kopalni Brzeszcze". Przejęty w końcu ubiegłego roku zakład działa obecnie pod marką Nowe Brzeszcze; jest w nim realizowany program inwestycyjny.

Pozostałe aktywa górnicze grupy Tauron to zakłady górnicze Janina i Sobieski, skupione w spółce Tauron Wydobycie. W sumie grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego.

Zarząd JSW zdecydował o przekazaniu kopalni Krupiński do SRK uznając, iż zakład nie ma szans na osiągnięcie rentowności. Łączna suma strat kopalni w ciągu minionych 10 lat sięga ok. 900 mln zł. Zakład wydobywa głównie węgiel energetyczny, na który zapotrzebowanie maleje. JSW chce skupić się przede wszystkim na produkcji węgla koksowego, osiągającego wyższe ceny. Dodatkowym problemem jest duże zanieczyszczenie surowca ze złóż Krupińskiego.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Tauron nie jest zainteresowana przejmowaniem kopalń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!