Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Kopex: spodziewany dalszy wzrost przychodów i zysków

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-05-2010 08:42
Grupa Kopex: spodziewany dalszy wzrost przychodów i zysków

Spodziewamy się rozstrzygnięcia przetargów na dostawy maszyn i urządzeń w Argentynie i Australii - mówi prezes Kopeksu Marian Kostempski.

Grupa Kopex opublikowała 17 maja skonsolidowane wyniki finansowe osiągnięte w pierwszym kwartale 2010 roku.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 633,6 mln zł. Wynik operacyjny EBIT wyniósł 23,4 mln zł, natomiast zysk netto przypadający akcjonariuszom spółki dominującej wyniósł 8,9 mln zł.

- Osiągnięte w pierwszym kwartale tego roku wyniki odzwierciedlają sytuację, z jaką na początku roku mieliśmy do czynienia na rynku dostawców maszyn i usług dla przemysłu wydobycia węgla, zwłaszcza w Polsce, ale także na rynkach międzynarodowych - mówi Marian Kostempski, prezes zarządu Kopex SA. - W porównaniu do rekordowego w historii Grupy Kopex pierwszego kwartału ubiegłego roku, wyniki w tym kwartale są na niższym poziomie.

Największy wpływ na spadek wyników miał Tagor, który zakończył realizację kontraktów w ramach polskiego kredytu rządowego do Chin, a w ostatnich miesiącach dodatkowo zanotował spadek zamówień na obudowy ścianowe spowodowany kryzysem na rynku wydobywczym.

- Dodatkowo jego wyniki obciążone zostały kosztami restrukturyzacji, o której informowaliśmy już w styczniu - zaznacza Marian Kostempski.

Grupa Kopex spodziewa się poprawy przychodów i zysków w kolejnych kwartałach.

- Od drugiego kwartału rozpoczęliśmy już właściwą realizację budowy nowego szybu w kopalni Zofiówka, co zapewni znaczącą poprawę wyników i rentowności w segmencie usług górniczych w 2010 roku - ocenia Kostempski. - Z sukcesem kończymy także procesy restrukturyzacyjne w spółkach najbardziej dotkniętych kryzysem. W Tagorze de facto zakończyliśmy już restrukturyzację. Poprawa spodziewana jest także w Serbii, oraz w segmencie odlewniczym, który dzięki pozyskaniu nowych kontraktów powróci do rentowności.

Aktualnie trwają jeszcze analizy w poszczególnych spółkach Grupy Kopeksu i najpewniej na początku czerwca Kopex przedstawi szacunki skonsolidowanych wyników finansowych na bieżący rok.

Ożywienie w górnictwie podziemnym obserwowane na rynkach międzynarodowych jest związane z rosnącym zapotrzebowaniem na surowce energetyczne z krajów rozwijających się, a szczególnie Chin i Indii.

W tym roku Chiny wyprodukują około 2,6 mld ton węgla, a niebawem wydobycie przekroczy 3 mld ton. Górnictwo Chin ma ogromne potrzeby sprzętowe. Aby je zaspokoić potrzebuje urządzeń najbardziej wyrafinowanych technicznie i wydajnych, których lokalni producenci sami jeszcze nie są w stanie wyprodukować.

NA GIEŁDZIE

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.65 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP