PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Kopex: 15,7 mln zł straty operacyjnej w I kw.

Autor: wnp.pl (AH)
13-05-2016 07:48
Grupa Kopex: 15,7 mln zł straty operacyjnej w I kw.
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

W pierwszym kwartale 2016 r. Grupa Kopex wypracowała 219,8 mln zł przychodów i zanotowała stratę netto przypadającą akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 19,9 mln zł. Strata operacyjna w pierwszym kwartale wyniosła 15,7 mln zł. Wynik EBITDA był dodatni i wyniósł 21 mln zł.

Jak podkreśla Kopex w komunikacie, Grupa wprowadza program głębokiej restrukturyzacji, którego celem jest redukcja kosztów i poprawa efektywności operacyjnej. Jego rezultaty mają być widoczne do końca roku.
W pierwszym kwartale przychody Grupy ogółem wzrosły o przeszło 12% w porównaniu do czwartego kwartału 2015 r. Wzrost przychodów w relacji kwartał do kwartału był możliwy dzięki rynkowi polskiemu, na którym przychody zwiększyły się aż o 45%. Na rynkach zagranicznych nastąpił spadek przychodów o 9% - największy w Serbii, Chinach i Rosji. W relacji kwartał do kwartału wzrosły przychody z rynku czeskiego i australijskiego. W pierwszym kwartale nie odnotowano przychodów z rynku argentyńskiego, który jednak wciąż stanowi jeden z najważniejszych rynków eksportowych Grupy Kopex.

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 roku spadły przychody segmentów operacyjnych. Najlepszy wynik w pierwszym kwartale wypracował segment usług górniczych, który osiągnął 5,3% rentowności operacyjnej przy przychodach 58,4 mln zł. Największe zrealizowane w pierwszym kwartale umowy obejmowały roboty podziemne dla KGHM, pogłębianie szybów dla Kompanii Węglowej i Tauronu oraz realizację prac szybowych dla JSW.

W pierwszym kwartale 2016 r. strata operacyjna segmentu maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego w wysokości 14,4 mln zł wynika ze zmniejszenia przychodów segmentu w związku m.in. z mniejszą sprzedażą na rynku argentyńskim.

Na koniec pierwszego kwartału Grupa Kopex miała zamówienia o łącznej wartości 1,12 mld zł, z tego 905 mln zł z rynku polskiego. Backlog segmentu usług górniczych utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie i wynosi 638,3 mln zł (-6% q/q), segment maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego ma zamówienia na 317,8 mln zł (+21% q/q), a segment urządzeń elektrycznych na 23,3 mln zł (+25% q/q). Grupa posiada również zamówienia o wartości 105,5 mln zł z przemysłu energetycznego. 

Grupa wprowadza szeroko zakrojony program restrukturyzacji operacyjnej, majątkowej i finansowej, którego elementami są m.in. redukcja majątku, restrukturyzacja zatrudnienia oraz poprawa efektywności operacyjnej, a także wzmocnienie kierunków strategicznych. W spółce Kopex Machinery wdrażany jest program zwolnień grupowych, podobne kroki mogą być podejmowane w kolejnych spółkach. Efekty w postaci redukcji kosztów będą widoczne do końca roku. W istotny sposób na wynik finansowy Grupy przełożą się w roku następnym.

NA GIEŁDZIE

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.93 PLN -0.06 (-1.50%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 503 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP