Grupa JSW: czas na porządkowanie struktur

Grupa JSW: czas na porządkowanie struktur
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po zakupie Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria przyszedł czas na porządkowanie grupy węglowo-koksowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej - poinformował prezes JSW J. Zagórowski.

- Za nami istotny moment podpisania ze skarbem państwa umowy dotyczącej zakupu 85 procent akcji WZK Victoria - podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Obecnie koncentrujemy się na porządkowaniu grupy, nie myślimy już o przejęciach.

Koszt nabycia Victorii to około 413,9 mln złotych.

- Zależy nam na koksowni Victoria, gdyż produkuje ona koks odlewniczy - zaznacza prezes Zagórowski. - Koks ten dostarczany jest głównie do odlewni związanych z przemysłem motoryzacyjnym w Niemczech. To rynek stabilny, pozwalający generować dobre wyniki. Po nabyciu Victorii grupa JSW ma w ofercie różne gatunki koksu. W naszych koksowniach przewidujemy realizację inwestycji odtworzeniowych.

Jarosław Zagórowski wskazuje, że w grupie JSW będzie też rozwijana energetyka.

- Skoncentrowaliśmy się na energetyce bazującej na odpadach - mówi prezes jastrzębskiego koncernu. - Posiadamy metan i wykorzystujemy go do produkcji energii elektrycznej, podobnie jak węgiel niskiej jakości.

W 2016 roku JSW ma być samowystarczalna energetycznie. Zdynamizowanie rozwoju w segmencie energetyki będzie też możliwe dzięki przejęciu przez JSW Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jastrzębie.

Według informacji przekazanych przez grupę JSW, do 2015 r. inwestycje w energetykę mają wynieść "znacząco ponad 1 mld zł".

Na przyszłość grupa rozważa też scenariusz, zgodnie z którym w dalszej perspektywie obszar energetyki może być znaczącym źródłem przychodów oraz pełnić rolę stabilizatora w okresach dekoniunktury na rynku węgla koksowego. Cel ten mógłby zostać osiągnięty poprzez budowę dużych jednostek (o mocy 400-800 megawatów), opalanych węglem energetycznym wydobywanym przez kopalnie grupy.

W ramach grupy JSW działalność energetyczna skupiona jest przede wszystkim w Spółce Energetycznej Jastrzębie (SEJ), która dostarcza do kopalń JSW energię elektryczną, ciepło, chłód oraz sprężone powietrze. Obecnie energetyka grupy kapitałowej JSW pokrywa ok. 75 proc. energii zużywanej przez zakłady grupy.

Głównymi paliwami wykorzystywanymi przez grupę do produkcji energii będą paliwa towarzyszące i odpadowe, powstające w procesach wydobycia węgla oraz produkcji koksu: metan z odmetanowania kopalń, gaz koksowniczy oraz paliwa niskokaloryczne powstające w procesie uzdatniania węgla.

- Po 2015 roku grupa kapitałowa JSW dysponowała będzie mocami wytwórczymi około 300 megawatów elektrycznych - poinformował w czwartek prezes SEJ, Jarosław Parma.

Największe inwestycje energetyczne i środowiskowe grupy planowane są właśnie w SEJ oraz Koksowni Przyjaźń. W najbliższym czasie zakończone zostaną także prace związane z pakietem inwestycji energetycznych w Kombinacie Koksochemicznym Zabrze.

Największą obecnie inwestycją w tym obszarze jest rozpoczęta już budowa bloku fluidalnego o mocy 70 megawatów elektrycznych w Elektrociepłowni Zofiówka, za 635 mln zł, który powstanie do 2015 r. Natomiast obecnie wybierana jest technologia, która będzie zastosowana w przyszłym tzw. zielonym bloku w Elektrociepłowni Moszczenica, kosztującym 65,8 mln zł.

W czwartek po południu JSW poinformowała również, że spółka SEJ wybuduje w Częstochowie elektrociepłownię o mocy 3 megawatów. Czytaj więcej: Spółka Energetyczna Jastrzębie zbuduje elektrociepłownię w Częstochowie

Grupa JSW realizuje obecnie kilka niewielkich inwestycji energetycznych. M.in. w tym roku zostaną uruchomione trzy jednostki kogeneracyjne opalane metanem z odmetanowania kopalń, o łącznej mocy elektrycznej 12 megawatów. W efekcie w grupie będzie już osiem układów kogeneracyjnych (produkujących łącznie prąd i ciepło) opalanych metanem, o łącznej mocy przekraczającej 32 megawaty. W czerwcu przyszłego roku w EC Zofiówka uruchomiona zostanie instalacja współspalania biomasy w dwóch istniejących kotłach. Będzie ona zasilała także nowy kocioł fluidalny po jego uruchomieniu.

Grupa umacnia się także w ciepłownictwie - w końcu września kupiła od Skarbu Państwa akcje Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jastrzębie, które dostarcza ciepło na terenie gmin: Jastrzębie-Zdrój, Czerwionka-Leszczyny, Knurów, Żory, Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski, Pawłowice i Kuźnia Raciborska. PEC wytwarza ciepło w 17 własnych źródłach ciepła o łącznej mocy ponad 256 megawatów. Zatrudnia 618 pracowników. Zagórowski zapowiedział, że przejmując PEC JSW zakończyła już przejmowanie firm w obszarze energetyki i ciepłownictwa. W przyszłości planowane jest połączenie PEC i SEJ.

Wśród projektów energetycznych grupy JSW jest także rozbudowa elektrociepłowni w Koksowni Przyjaźń. Cztery lata temu powstał tam nowy blok energetyczny o mocy 21 megawatów. Do 2013 r. planowane jest zwiększenie zdolności produkcyjnych o 65 megawatów do 104 megawatów. Przedstawiciele grupy przekonują, że budowa bloku energetycznego jest bardziej opłacalna od sprzedaży gazu koksowniczego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa JSW: czas na porządkowanie struktur

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!