PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Famur po I kwartale: zysk netto na poziomie 27,7 mln zł

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-05-2016 19:36
Grupa Famur po I kwartale: zysk netto na poziomie 27,7 mln zł
Fot. mat. pras. Famur

Mimo trudnej sytuacji na polskim rynku węgla kamiennego w pierwszym kwartale 2016 roku Grupa Famur osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 213 mln zł.

Pierwsze trzy miesiące br. Famur zakończył zyskiem netto na poziomie 27,7 mln zł, a EBITDA wyniosła 65 mln zł.
Wartość nominalna przychodów ze sprzedaży eksportowej Grupy Famur za trzy miesiące 2016 roku wyniosła 86 mln zł, stanowiąc ponad 40 proc. przychodów ze sprzedaży ogółem.

Znaczący udział sprzedaży zagranicznej w wynikach Famur SA jest konsekwencją realizowanego w całej Grupie programu ekspansji zagranicznej Go Global.

Jego efektem było podpisanie w 2015 roku nowych kontraktów zagranicznych - m.in. na dostawę kombajnów ścianowych do Turcji i Rosji czy kombajnów chodnikowych do Meksyku i Rosji.

W IV kwartale 2015 r. podpisana została ponadto umowa z kontrahentem rosyjskim na dostawę kompleksu ścianowego do kopalni Kyrgajska, z którego przychody będą odnotowane w I półroczu 2016 r.

- Pomimo utrzymującej się trudnej sytuacji gospodarczej polskich kopalń – naszych kluczowych klientów na rynku krajowym Grupa Famur z powodzeniem rozszerza portfolio swoich produktów i skutecznie dywersyfikuje przychody ze sprzedaży. Dzięki stałej optymalizacji kosztów funkcjonowania spółek naszej Grupy, której elementami są m.in. Program Integracji Operacyjnej czy Program Emisji Obligacji, mamy dzisiaj solidne podstawy organizacyjno-finansowe. Jesteśmy przygotowani do minimalizacji negatywnych skutków zmian na rynku oraz konsekwentnej realizacji naszej strategii rozwojowej opartej o program ekspansji zagranicznej Go Global. Te działania, mimo dekoniunktury w branży, pozwalają nam na utrzymanie poziomu konkurencyjności i zapewniają zdolność do generowania zysku - mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famuru.

W I kwartale 2016 roku na przychody Grupy Famur w segmencie górnictwa podziemnego największy wpływ miały realizowane kontrakty zagraniczne.

Istotny składnik stanowiła sprzedaż nowych, jak i modernizacja istniejących sekcji obudów ścianowych, dzierżawy kombajnów wraz z obsługą serwisową, produkcja przekładni do kopalń węgla brunatnego, a także sprzedaż kombajnów ścianowych i przenośników zgrzebłowych, w tym na eksport.

W wynikach segmentu powierzchniowego istotny udział miały kontrakty realizowane przez spółkę Famur Famak SA, w szczególności konstrukcja i produkcja systemów nawęglania dla polskich elektrowni.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


48 793 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP