Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Greenpeace przeciwko odkrywkowym kopalniom węgla

Autor: wnp.pl (DC)
28-09-2012 11:40

Działacze Greenpeace zainicjowali 28 września br. we Wrocławiu kampanię „Energoetyczni”, w ramach której przez miesiąc będą odwiedzać gminy trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, które zagrożone są budową kopalni odkrywkowych.

Ekolodzy od dawna współpracują z Ogólnopolską Koalicją „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” oraz Społecznym Komitetem „Stop Odkrywce” i to na ich zaproszenie przyjeżdżają, by spotykać się z osobami, które bezpośrednio mogą doświadczyć zgubnych skutków budowy oraz funkcjonowania kopalni odkrywkowych.
- Odkrywki stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Budowa nowych kopalni może spowodować, że aż 30 tys. osób straci swoje domy w wyniku wywłaszczenia. To niedopuszczalne, tym bardziej, że polska gospodarka wcale nie musi opierać się na paliwach kopalnych. Na terenie naszego kraju mamy ogromny potencjał tkwiący w odnawialnych źródłach energii, dzięki którym możemy produkować czystą, bezpieczną i przyjazną ludziom energię - mówi Iwo Łoś koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Rządowe plany zakładają budowę kopalni odkrywkowych na obszarze ponad 400 km2 (powierzchnia równa Trójmiastu). Zdaniem Greenpeace oznacza to koniec kultury, tradycji i funkcjonowania wielu mikroregionów, w tym całej gminy Miłkowice.

- Miejsca te znikną bezpowrotnie a zamiast nich pojawi się wyrwa w ziemi, na której toczyć się będą nieustannie prace wydobywcze – przekonuje Greenpeace.
Działacze organizacji wspierani przez ekspertów, między innymi z zakresu ekonomii, odwiedzą co najmniej 10 gmin. W trakcie spotkań z mieszkańcami będą informować ich o zagrożeniach jakie niesie ze sobą budowa odkrywek, prawdziwych kosztach wydobycia węgla brunatnego oraz możliwości działań jakie mieszkańcy zagrożonych terenów mogą podjąć by ochronić swój dobytek i zdrowie.

- Prawdziwe koszty społeczne jakie niesie ze sobą wydobycie węgla brunatnego są przemilczane. W wyniku zniszczenia tysięcy hektarów pól uprawnych oraz wyburzeń wiele osób straci swoje obecne źródła dochodu. Tysiące osób może stracić pracę. Gdyby rząd zamiast dawać zielone światło dla kopalni odkrywkowych umożliwił produkcję energii w małoskalowych źródłach odnawialnych przez tzw. prosumentów, czyli jednocześnie konsumentów i producentów energii, w Polsce mogłoby powstać nawet 150 tys. nowych miejsc pracy – dodaje Iwo Łoś.

Termin rozpoczęcia kampanii zbiegł się w czasie z trzecią rocznicą referendum w sprawie planów budowy odkrywek na złożu nieopodal Legnicy. Już wtedy większość mieszkańców wypowiedziała się przeciwko.

- Mieszkańcy naszych gmin nie chcą odkrywek. Ich budowa zrujnuje życie wielu osób. W prawomocnych referendach ludzie wypowiedzieli się przeciwko, ale rząd zachowuje się tak, jakby głos ludzi, którzy będą najbardziej poszkodowani, nie był istotny. W ciągu ostatnich trzech lat nie zmieniliśmy zdania a do protestów dołączają kolejne gminy, więc opór społeczny rośnie w siłę – przekonuje Irena Rogowska, wójt gminy Lubin.

Greenpeace, wraz z mieszkańcami terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowych, postuluje zmiany w polskim prawie, które zapobiegną wywłaszczeniom ludzi pod budowę kopalni odkrywkowych i jednocześnie wprowadzą ułatwienia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP