Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Greenpeace chce zatrzymania odkrywki Tomisławice kopalni Konin

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
26-10-2010 10:44

Greenpeace skierował 26 października br. do wójta gminy Wierzbinek (woj. wielkopolskie) wniosek o uchylenie decyzji środowiskowej wydanej dla budowy przez kopalnię Konin odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.

Podstawą prawną wniosku jest niewypełnienie przez kopalnię Konin wymagań decyzji środowiskowej w zakresie ochrony roślinności występującej w bezpośrednim sąsiedztwie odkrywki. Inwestor nie dopełnił nałożonego na niego obowiązku przeniesienia populacji chronionych roślin z łąki znajdującej się na krawędzi odkrywki Tomisławice do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, co potwierdziła przeprowadzona na początku września br. wspólna inspekcja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu i przedstawicieli Greenpeace. W inspekcji brali także udział przedstawiciele kopalni Konin.
- Specjaliści od wizerunku, zatrudnieni za pieniądze podatników przez KWB Konin, próbują przeczyć ostrzeżeniom naukowców i jak mantrę powtarzają swoje medialne slogany jakoby odkrywka Tomisławice nie zagrażała przyrodzie. Fakty mówią same za siebie. Nie dość, że istnieje podejrzenie, że inwestycja jest realizowana w sprzeczności z unijną dyrektywą siedliskową, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził, że decyzja środowiskowa dla tej inwestycji została wydana z rażącym naruszeniem prawa, to na dodatek okazuje się, że kopalnia nie wywiązała się z obowiązku ochrony szczególnie cennych gatunków roślin występujących w rejonie odkrywki Tomisławice - mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

W trakcie inwentaryzacji przyrodniczej, przeprowadzonej w 2007 r., botanicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli w pobliżu granicy przyszłej odkrywki łąkę ze stanowiskiem chronionego gatunku roślin - goździka pysznego (Dianthus superbus). Ponadto, w 2008 r. znaleziono w tym samym miejscu kolejne dwa cenne gatunki - staroduba łąkowego (Ostericum palustre) i goryczkę wąskolistną (Gentiana pneumonanthe). Wszystkie trzy gatunki są objęte ścisłą ochroną gatunkową i znajdują się na Czerwonej liście zagrożonych gatunków, a starodub łąkowy jest dodatkowo chroniony przez Dyrektywę Siedliskową UE.

Naukowcy wystąpili z wnioskiem o jego przesadzenie przed rozpoczęciem prac związanych ze zdejmowaniem nadkładu. Odpowiedni zapis znalazł się w wydanej przez wójta gminy Wierzbinek tzw. decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice. Zgodnie z prawem, jeśli inwestor nie wykonał w określonym terminie obowiązków nałożonych na niego decyzją środowiskową - w tym przypadku nie przeniósł roślin chronionych w wyznaczone miejsce - to organ administracji publicznej, który decyzję tę wydał, ma obowiązek ją uchylić.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP