Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gorszanów: walka ze smogiem dobije polskie górnictwo?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
11-09-2015 06:20
Gorszanów: walka ze smogiem dobije polskie górnictwo?

Adam Gorszanów: administracja państwowa zrzuca z siebie całą odpowiedzialność za kwestie związane z jakością powietrza.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Ważne, by środki, jakimi dysponujemy, poszły nie na walkę z węglem, ale na poprawę sposobów jego wykorzystywania - mówi dla portalu wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

W cieniu toczącej się walki o ratowanie krajowego górnictwa przed upadkiem kończą się prace nad nowelizacją ustawy prawo ochrony środowiska, która ma istotne znaczenie dla perspektyw rynku węgla w Polsce. Jakie będą konsekwencje tej regulacji dla branży węglowej?
- Prawdą jest że ogromne problemy finansowe sektora odsunęły w cień wszelkie inne zagrożenia, jakie dotyczą biznesowej przyszłości spółek wydobywczych. Tymczasem z inicjatywy grupy posłów PO prowadzone są prace nad nowelą ustawy prawo ochrony środowiska służące prawnemu udrożnieniu działań pro-środowiskowych. Dysponujemy dzisiaj ogromnymi środkami finansowymi na poprawę jakości powietrza w Polsce, jednak nie można było podejmować w tym zakresie radykalnych działań z powodu braku podstaw prawnych.

Jak ta kwestia się zatem przedstawia?

- Tzw. uchwała krakowska, czyli uchwała sejmiku małopolskiego o wprowadzeniu zakazu wykorzystywania ogrzewania węglowego w Krakowie była bezprawna. Sejmik w ocenie sądu administracyjnego nie miał upoważnienia do podejmowania decyzji tak dalece ingerującej w wolności obywatelskie. To jest prerogatywa parlamentu i rządu. Nowelizacja ustawy prawo ochrony środowiska normuje tę kwestię przekazując władzom samorządowym pełną suwerenność w przedmiotowym zakresie. Istotne jest również, że tą ustawą administracja państwowa zrzuca z siebie całą odpowiedzialność za kwestie związane z jakością powietrza.

Czytaj także:
Minister środowiska: złe paliwa ma spalać energetyka, a nie domowe piece
Sejm zgodził się na poprawki Senatu w ustawie antysmogowej

Stanie się to domeną samorządów?

- Samorządy wojewódzkie będą autonomicznie określały rodzaj i jakość paliwa (węgla), jakie na danym obszarze może być spalane i nie będą w tym zakresie ograniczane żadnymi przepisami czy normami.

Kolejna kwestia to zamrożenie rozwoju rynku węgla opałowego. Przez ostatnie lata sprzedaż węgla, jako najtańszego źródła ciepła, do sektora socjalno-bytowego stale się zwiększała.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP