Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gorszanów: obawiam się konfliktów grup interesów w górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-12-2015 08:58 |  aktualizacja: 30-12-2015 09:05
Gorszanów: obawiam się konfliktów grup interesów w górnictwie

Ignorowano sygnały alarmowe, retuszowano wyniki i zaniechano wszelkich przygotowań do sytuacji kryzysowej - zaznacza Adam Gorszanów.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Obawiam się, czy kupiony ustawą czas jest wystarczający oraz czy konflikty grup interesów nie sparaliżują działań właściciela - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Koniec roku 2015 przyniósł górnictwu węgla kamiennego nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jak Pan ocenia tę nowelizację?
- Przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy górniczej buduje podstawy prawne do koniecznych działań naprawczych w sektorze wydobycia węgla kamiennego w Polsce. W sposób jasny określa odpowiedzialność właściciela, czyli Skarbu Państwa, w sanacyjnych procesach restrukturyzacyjnych.

Ostatnie pięć lat, bo kryzys strategiczny dotknął górnictwo już w 2011 roku, to czas zaniechań, pozorowanych działań i dryfowania największych spółek wydobywczych w kierunku upadłości.

Jak Pan sądzi, dlaczego właściciel, czyli państwo, zachowywał się przez tamten okres zachowawczo, a przy tym jakby lekceważąc symptomy katastrofy ekonomicznej w sektorze węglowym?

- To był skutek fałszywej kalkulacji politycznej popartej dezinformacją ze strony managementu.
Decydenci na szczeblu spółek i rządu bardzo długo nie przyjmowali do wiadomości rzeczywistej sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

Z jednej strony nikt nie chciał być posłańcem złych nowin, aby nie skończyć „bez głowy”, a z drugiej nikt takich prawd nie chciał słuchać.  Dlatego ignorowano sygnały alarmowe, retuszowano wyniki i zaniechano wszelkich przygotowań do sytuacji kryzysowej.

Nowela daje czas na przygotowanie ambitnego i opartego na realnych przesłankach planu naprawczego. Propozycji strategii jest kilka.

Jakie ma Pan na myśli?

- Poczynając od planu przygotowanego przez środowisko naukowe Politechniki Śląskiej, poprzez „plan ministra Kowalczyka” do planu pionowej integracji sektorowej, czyli budowy jednego silnego podmiotu energetycznego opartego o własne złoża węgla energetycznego.

Wybór musi być przemyślany, aby za kilka lat nie powtórzyła się bieżąca sytuacja.

Każdy z tych projektów ma swoje wady i zalety, jednak powinien przede wszystkim służyć realizacji strategicznych celów energetycznych państwa. Istotne jest również to, żeby budżetowe środki finansowe, które będą wydatkowane na sanację sektora górniczego, nie zostały zmarnotrawione.

Czy według Pana zabrakło czegoś w przyjętej nowelizacji?

- Legislacja ta służy przede wszystkim pozyskaniu cennego dla sektora czasu i dlatego rozstrzyga kwestie operacyjne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP