Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górniczy telefon zaufania w razie nagłych wypadków

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
28-01-2016 10:17
Górniczy telefon zaufania w razie nagłych wypadków
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Niezależnie od kontroli planowanych i doraźnych nadzór górniczy interweniuje natychmiast w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia górników oraz bezpieczeństwa powszechnego.

Jak podkreśla Jolanta Talarczyk, rzecznik, doradca prezesa WUG - właśnie w tym celu funkcjonuje w Wyższym Urzędzie Górniczym tak zwany górniczy telefon zaufania czynny całą dobę we wszystkie dni tygodnia, nie wyłączając świąt.
Uruchomiony został w 2011 roku po serii wypadków, które wydarzyły się wówczas w krótkim, kilkudniowym odstępie czasu. 

Prośby o interwencję nadzoru górniczego w sytuacjach niebezpiecznych, występujących w zakładach górniczych,  docierają do WUG nie tylko telefonicznie, a także w formie pisemnej pocztą emailową i tradycyjną. W 2015 roku do WUG-u wpłynęło 87 zgłoszeń interwencyjnych, a rok wcześniej było ich 99, w 2013 r. - 58, w 2012 r. - 57

Najwięcej interwencyjnych informacji w ub.r. przekazano w formie telefonicznej (65 proc.), przeważnie anonimowo.

Jak zaznacza Jolanta Talarczyk, wszystkie zgłoszenia górników są natychmiast analizowane przez pracowników WUG i przekazywane do rozpoznania przez właściwe do tego organy nadzoru górniczego lub instytucje.

Zasadność 78 ubiegłorocznych zgłoszeń badały urzędy górnicze, cztery zostały przekazane kierownikom ruchu zakładu górniczego, a pięć do Państwowej Inspekcji Pracy.

Nie wszystkie zgłoszenia rozpoznawane przez nadzór górniczych okazały się zasadne. W trakcie przeprowadzonych kontroli potwierdzono 30 czyli 34 proc.

Najwięcej ubiegłorocznych interwencji dotyczyło pracy górników w zagrożeniu klimatycznym (25 zgłoszeń, w tym uzasadnionych 6), zagrożeniu metanowym (10 zgłoszeń,  potwierdzonych 1), zagrożeniu pyłami szkodliwymi ( 6 zgłoszeń, potwierdzonych 2) oraz  ukrywania wypadków (6 zgłoszeń, żaden nie potwierdzony w kontroli).

W porównaniu do 2014 roku zmalała liczba skarg na uchybienia w zwalczaniu zagrożenia metanowego w kopalniach, których było wówczas 23, a przybyło interwencji dotyczących zagrożenia klimatycznego (w 2015 r. o sześć więcej niż w 2014 r.)

- Jednym z naszym priorytetów w ostatnich latach jest  zwalczanie zagrożenia metanowego w kopalniach, ponieważ najpoważniejsze katastrofy górnicze były związane z niewłaściwą profilaktyką w tym zakresie - zaznacza Mirosław Koziura, prezes WUG. - Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni górnikom za każde zgłoszenie niepokojącej ich sytuacji. Nawet jeśli kontrola nie potwierdza przekazanych nam informacji, to jest ona sygnałem dla kierownictwa zakładu górniczego, że nie ma przyzwolenia załogi na pracę w warunkach powodujących niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku lub zdarzenia. Nie ma lepszej prewencji wypadkowej niż natychmiastowa reakcja górników na łamanie przepisów. Anonimowe zgłoszenie może komuś uratować życie, bo dla nas jest ono powodem bezzwłocznie podejmowanej interwencji przez pracowników właściwego okręgowego urzędu górniczego lub WUG.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP