Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górniczy nadzór w turystyce i lecznictwie w podziemnych wyrobiskach

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-03-2015 11:11
Górniczy nadzór w turystyce i lecznictwie w podziemnych wyrobiskach

Rozszerzone zostały zadania Wyższego Urzędu Górniczego i podległych mu jednostek w odniesieniu do zlikwidowanych zakładów górniczych.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Turystyka, rekreacja i lecznictwo sanatoryjne w podziemnych wyrobiskach objęte górniczym nadzorem. To konsekwencja nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Zmiana zapisów ustawowych weszła w życie 1 stycznia 2015 roku. Tym samym rozszerzone zostały zadania Wyższego Urzędu Górniczego i podległych mu jednostek w odniesieniu do zlikwidowanych zakładów górniczych.
Jolanta Talarczyk, rzecznik, doradca prezesa WUG przypomina, że wcześniej, czyli do końca 2014 roku, nadzorem górniczym objęte były tylko cztery takie obiekty: Kopalnia Soli Bochnia, Kopalnia Soli Wieliczka, Kopalnia Węgla Kamiennego Guido i Kopalnia Węgla Kamiennego Królowa Luiza.

Od 2015 roku będzie ich znacznie więcej. Z rozpoznania przeprowadzonego przez dyrektorów okręgowych urzędów górniczych wynika, że na terenie całej Polskich jest ich szesnaście.

Jolanta Talarczyk objaśnia, że lista nie jest ostateczna i może się jeszcze zmienić po weryfikacji uzyskanych danych. Dlatego nie była dotąd podawana do publicznej wiadomości.

- Mamy już pewne doświadczenie w nadzorze zlikwidowanych zakładów górniczych udostępnianych w celach turystycznych, leczniczych i rekreacyjnych - mówi Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - Intencją ustawodawcy było unormowanie spontanicznej działalności gospodarczej, prowadzonej przez różnych przedsiębiorców w podziemnych wyrobiskach. Chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie bezpieczeństwa turystom i kuracjuszom. Podziemne wyrobiska nigdy nie będą takimi samymi obiektami muzealnymi czy sanatoryjnymi, jak te znajdujące się na powierzchni. Ich wentylacja, utrzymanie systemów odwadniania, organizacja ewentualnych akcji ratowniczych w sytuacjach zagrożenia, prowadzenie robót i prac badawczych, kontrole stanu technicznego urządzeń i stateczności wyrobisk, muszą być adekwatne do warunków konkretnego zlikwidowanego zakładu górniczego. Na dostosowanie do wymogów ustawowych przedsiębiorcy mają dwa lata - podsumowuje Mirosław Koziura.

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie od 1 stycznia 2015 roku, ujednolica wymogi dla wszystkich organizatorów ruchu turystycznego, lecznictwa sanatoryjnego i imprez rekreacyjnych w podziemnych wyrobiskach górniczych.

Nie znaczy to, że wszyscy przedsiębiorcy zostaną wrzuceni automatycznie do jednego koszyka obowiązków ustawowych. Są możliwe odstępstwa na podstawie decyzji wydawanych przez dyrektorów OUG, podejmowanych na postawie indywidualnych wniosków przedsiębiorców, po sprawdzeniu merytorycznych podstaw.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP