Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górniczy etos? Zapomnijmy!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-09-2012 06:50
Górniczy etos? Zapomnijmy!
Fot. Fotolia

Obecne czasy nie sprzyjają utrzymywaniu się w Polsce jakiegokolwiek etosu, w tym również etosu pracy górnika.

Etos zanikł i nie wróci
W Polsce w ok. 90 proc. energia elektryczna wytwarzana jest z węgla kamiennego i brunatnego. Także w przyszłości będziemy bazować na węglu, jednak w coraz większym stopniu będzie to węgiel zza granicy, a nie z polskich kopalń.

Górniczy etos dawno już przeszedł do lamusa i wskrzesić go nie sposób. Obecne czasy nie sprzyjają bowiem utrzymywaniu się i kultywowaniu jakiegokolwiek etosu, w tym górniczego.

Aby takie etos funkcjonował, musiałby być pielęgnowany przez masy ludzkie. Pojedyncze osoby nie są w stanie takiego etosu przywrócić, bowiem fenomen etosu tkwi w tym, że jest on w świadomości mas, a nie jednostek.

Górnictwo traktuje się dziś jako zupełnie zwykłą gałąź gospodarki, chociaż chodzi tu o surowiec, jaki mamy i nie musimy go kupować na zewnątrz (choć oczywiście możemy, gdy to opłacalne i to ma miejsce) oraz o bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Dawniej było inaczej - w 1989 roku w kopalniach pracowało ponad 400 tysięcy osób. W czasach PRL-u górnictwo wydobywało „czarne złoto”, główny polski towar eksportowy.

Później przyszła nowa, pookrągłostołowa, quasi-wolnorynkowa rzeczywistość (coś jak wyrób czekoladopodobny zamiast czekolady) oraz restrukturyzacja branży polegająca na likwidowaniu kopalń.

Górnictwo na Górnym Śląsku również i obecnie to znaczący pracodawca, z górnictwa utrzymuje się ponad pół miliona osób. I trudno byłoby dziś wskazać, co w kolejnych latach mogłoby stanowić realną alternatywę dla osób, które dziś zatrudnione są w sektorze węglowym.

- Obecnie mogę powiedzieć, że nie ma wizji w województwie śląskim, czym zastąpić górnictwo w kolejnych latach - przyznaje wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Jarosław Szczepański w książce „Górnik polski” napisał przed laty: „Na Śląsku najważniejszym problemem jest walka nie tyle z bezrobociem, ile właśnie ze społecznymi i psychologicznymi skutkami zmian zachodzących w tamtejszym społeczeństwie, w którym górnicy nagle przestali być ludźmi o wysokich dochodach, czującymi się bezpiecznie w swoim miejscu pracy”.

Te słowa nie straciły na swej aktualności. Obecnie wielkie emocje wywołuje znowu kwestia prywatyzacji branży.

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz wskazał, że do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt zakładający możliwość prywatyzacji spółek węglowych również poprzez inwestorów strategicznych.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP