Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicze związki: partner czy szkodnik?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-03-2012 12:56
Górnicze związki: partner czy szkodnik?

Górnicze związki znane są z ulicznych pikiet. W społeczeństwie nie cieszą się one dobrą sławą, za to są skuteczne wobec rządzących.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Górnictwo pozostaje jednym z tych sektorów gospodarki, w którym występują silne związki zawodowe. Co pewien czas pojawiają się pytania, czy rola związków jest konstruktywna, czy destruktywna.

Według prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosława Zagórowskiego związki zawodowe w górnictwie należy zacząć postrzegać inaczej. - To nie jest kwestia konfliktu, tego, czy się lubimy, czy nie - zaznacza prezes Zagórowski. - Trzeba na związki zawodowe patrzeć przez pryzmat ekonomiczny.
Szef JSW przypomina, że spółka odnotowała w 2011 r. ponad 2 mld zł zysku netto. - Jednak analitycy zwrócili uwagę na wzrost kosztów, jaki nastąpił w ubiegłym roku. Mimo pochwalenia się tak dobrym wynikiem, wycena akcji była taka a nie inna. Sprzedajemy inwestorom przyszłość, oni chcą wiedzieć, czy zapanujemy nad kosztami.

Prezes JSW przypominał, że 50 proc. kosztów w górnictwie stanowią koszty pracy. Wskazał, że ostatnio pojawiały się dziwne doniesienia, że w JSW łamane jest prawo pracy., że w nowych umowach nie gwarantuje się "węgla emeryckiego".

- Jak dziś mamy zapewnić, że przykładowo za 30 lat damy ten węgiel, skoro nie wiadomo, czy kopalnie będą za 30 lat - zaznacza Jarosław Zagórowski. - Dialog nie polega na tym , że spełniamy wszystkie żądania związków zawodowych. Dialog polega na poszukiwaniu kompromis.

Wiceprezes LW Bogdanka Lech Tor zaznacza, że w spółce funkcjonują cztery związki zawodowe: Solidarność, ZZGwP, Kadra oraz związek przeróbkarzy. - Bardzo ważne jest to, by prowadzić ze stroną związkową dialog, w tym, by pokazywać kwestie ekonomiczne dotyczące spółki - mówi wiceprezes Tor. - My od tego dialogu nie uciekamy. W Bogdance relacje zarządu ze związkami zawodowymi są na dobrym poziomie. Związki zawodowe wyraziły przed laty zgodę na prywatyzację Bogdanki.

Prezes JSW, Jarosław Zagórowski przypomina, że w JSW związki do końca nie dały przyzwolenia na prywatyzację. - To załoga dała takie przyzwolenie - zaznacza Zagórowski. - Naszym zadaniem jest komunikacja z załogą. Nie skupiamy się na liderach związkowych, bo to załoga jest najważniejsza.

Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego wskazuje, że dialog ze stroną społeczną powinien być dialogiem partnerskim, gdzie żadna ze stron nie powinna być uprzywilejowana. - Natomiast uwarunkowania historyczne w bardziej korzystnej sytuacji lokują związki zawodowe - podkreśla prezes Łój. - W KHW od lat głównym problemem pozostają negocjacje płacowe. Najczęściej, jak w tym roku, kończy się to sporem zbiorowym. Zarząd KHW dąży do tego, by wysokość płac była powiązana z wydajnością. Związki to oprotestowują. Jeszcze wiele wysiłku wymagać będzie ustalenie poziomu wynagrodzeń na rok 2012.

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP