Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicze związki: główne tezy Programu dla Śląska brzmią pozytywnie

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
29-06-2015 17:19
Górnicze związki: główne tezy Programu dla Śląska brzmią pozytywnie

Wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego za 4 miesiące 2015 roku wyniósł minus 800 mln 600 tys. zł. To pokazuje ogromne problemy sektora.

Fot. Andrzej Wawok

W Katowicach trwa spotkanie premier Ewy Kopacz oraz przedstawicieli rządu z górniczymi związkami. Na razie omówiono główne tezy tzw. Programu dla Śląska.

Dotąd omówione zostały główne tezy Programu dla Śląska. Związkowcy podkreślają, że w porozumieniu z 17 stycznia br. znalazł się zapis, że program ten będzie konsultowany ze stroną społeczną. Jednak ostatecznie konsultowany nie był.
Program ten - wskazują związkowcy - jest gotowy i ma 30 czerwca zostać przedstawiony na Radzie Ministrów.

- Program ma ponad sto stron, a zapoznaliśmy się tylko z głównymi jego tezami - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl jeden ze związkowców. - Te główne tezy programu wydają się być pozytywne. I chyba się na ten program zgodzimy, bo czas ucieka. Tak naprawdę zostaliśmy w tym wypadku postawieni pod ścianą.

Problemy dotyczące restrukturyzacji górnictwa będą omawiane w dalszej części rozmów.

- Śląsk ma być sercem przemysłowym Polski. To serce ma bić i jednocześnie promieniować na całą Polskę - mówiła premier Ewa Kopacz przed wyjazdem do Katowic. Premier zaznaczyła przy tym, że chciałaby, żeby w regionach odbywało się więcej posiedzeń rządu.

- Podejrzewam, że tam gdzie będziemy przyjmować regionalne programy, tam będziemy urządzać wyjazdowe Rady Ministrów - zaznaczyła Ewa Kopacz.

W środowisku związkowym nie brak głosów, że spotkanie z premier Kopacz w poniedziałek 29 czerwca wpisuje się w kampanię wyborczą. Rząd chce stonować nastroje, które są w górnictwie coraz to gorsze. Związkowcy zaznaczają między innymi, że nadal brak inwestorów dla kopalń Brzeszcze i Makoszowy.

Poza tym podkreślają, że nadal nie wiadomo, co z kwestią notyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa. Coraz częściej można od nich usłyszeć, że Komisja Europejska powie w tym zakresie stanowcze: nie. Natomiast rząd będzie chciał jakoś przeciągnąć ten temat do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego za 4 miesiące 2015 roku wyniósł minus 800 mln 600 tys. zł. To pokazuje ogromne problemy sektora.

Ogółem przychody branży ze sprzedaży węgla kamiennego wyniosły w pierwszych czterech miesiącach 2015 roku 6,2 mld zł.

Przy wzroście kosztów ogółem górnictwa z 8,81 mld zł (za I-IV 2014 roku) do 8,87 mld zł w czterech pierwszych miesiącach tego roku - każdą tonę węgla sprzedawano w pierwszych czterech miesiącach br. ze średnią stratą 34,73 zł.

W tym samym okresie 2014 roku średnia strata na tonie wyniosła 26,46 zł. Różnica jest zatem bardzo duża. Coraz częściej słychać głosy, że nie ma już szans na to, by utrzymać obecny stan posiadania w rodzimym sektorze węglowym.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP