Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicze płace ostatnim źródłem obniżki kosztów?!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-03-2016 06:19
Górnicze płace ostatnim źródłem obniżki kosztów?!

Ostatnim źródłem obniżania kosztów są wynagrodzenia (...) bowiem konflikt społeczny może zatrzymać wszystkie przedsięwzięcia restrukturyzacyjne w górnictwie ze szkodą nie tylko dla górnictwa, ale też bezpieczeństwa energetycznego państwa - podsumowuje Jerzy Markowski.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Trudno być krytycznym wobec nacisku na obniżanie kosztów wydobycia węgla. Jest bowiem oczywistym, że są one zbyt wysokie i to powoduje, że polski węgiel traci na konkurencyjności.

- Osiągnięty wynik obniżenia kosztów produkcji w całym sektorze, a zwłaszcza w Kompanii Węglowej jest przekonującym dowodem na to, że górnictwo może być tańsze - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Ponadto dowodem na to, że tego obniżenia dokonało samo wewnętrznymi mechanizmami restrukturyzacyjnymi. Ta tendencja jest słuszna. Jednak tak długo, jak nie dotyczy nakładów inwestycyjnych. Bowiem trzeba rozumieć, że w każdym przemyśle wydobywczym inwestycje ponoszone są nie na rozwój, ale na odtworzenie, zwłaszcza zdolności produkcyjnej. Nawet jeśli nie zależy nam na utrzymaniu zdolności produkcyjnej, to musi nam zależeć na obniżce kosztu produkcji węgla kamiennego dokonanej poza źródłem finansowania, jakim są kieszenie pracowników - podkreśla Jerzy Markowski.
I zwraca uwagę na fakt, iż rzeczywistość jest jednak drastyczna. Wystarczy zbilansować nakłady inwestycyjne w sektorze.

- W przedziale ostatnich czterech lat nakłady z roku 2013 zmalały w stosunku do roku 2012 o prawie 500 mln zł - wylicza Jerzy Markowski. - Nakłady z roku 2014 w stosunku do roku 2013 zmalały o prawie 300 mln zł. Natomiast nakłady z roku 2015 w stosunku do roku 2014 zmalały już o 1 mld 265 mln zł i wyniosły ok. 1 mld 700 mln zł, czyli były prawie 40 proc. niższe od roku poprzedniego.

Jego zdaniem nie należałoby się tym martwić, gdyby wynik ten osiągnięto tylko na redukcji zakupów maszyn i urządzeń. Bowiem w obszarze wykorzystania maszyn i urządzeń mamy w górnictwie spore rezerwy.

- A w kreowaniu cen za maszyny i urządzenia górnicze było, zwłaszcza w okresie koniunktury, sporo nieuzasadnionej dowolności - ocenia Jerzy Markowski. - Czego najbardziej charakterystycznym dowodem jest rok 2012, kiedy łączne nakłady inwestycyjne wyniosły 3 mld 690 mln zł, z tego nakłady na udostępnienie nowych złóż tylko niecały 1 mld zł. To dowodzi zaniechania robót inwestycyjnych w udostępnianie nowych, bardziej efektywnych partii złóż. I skutkuje de facto podwyższeniem kosztów wydobycia, w których każde narzędzie obniżania kosztów produkcji, zwłaszcza z lat 2013-2015 będzie de facto działaniem na obniżenie konkurencyjności polskiego węgla. A ponadto zbliży się do niebezpiecznej granicy, przy której już chyba jesteśmy, że ostatnim źródłem obniżania kosztów są wynagrodzenia. Nic bardziej błędnego, bowiem konflikt społeczny może zatrzymać wszystkie przedsięwzięcia restrukturyzacyjne w górnictwie ze szkodą nie tylko dla górnictwa, ale też bezpieczeństwa energetycznego państwa - podsumowuje Jerzy Markowski.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (62)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP